Když rajčata kvetou: Důležitá je aplikace postřiku, chce to mléko s kapkou jódu

Období květu je pro rajčata kritickou fází. Pokud v této době zanedbáte výživu, velkých a chutných plodů se rozhodně nedočkáte.

Když rajčata kvetou: Důležitá je aplikace postřiku, chce to mléko a jód i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rajčata jsou proslulá nejenom pro svou výživnou hodnotu svých šťavnatých červených plodů, které produkují, ale i pro svou chuť. Tu však musíte podpořit přidáním vhodných hnojiv – a to nejlépe v době květu, jak doporučuje web MagazínDoma.

Hnojení a ochrana v jednom

Když rajčata kvetou, bude se jim hodit přísun živin navíc. A jde-li zároveň o období, kdy více prší, nepohrdnou ani šikovnou antimykotickou ochranou. O tu se skvěle postará mléko s jódem. V jednom litru vody stačí rozmíchat 150 ml mléka a 5 kapek jódu. Vše se následně použije jako postřik 1 týdně až do doby, než plody začnou červenat (případně je možné tuto ochranu používat průběžně po celou sezónu). Tento postřik rajčata ochrání i proti obávané plísni šedé, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti psali.

Pozor na zálivku rajčat

Také podléháte mýtům, které tvrdí, že rajčata patří mezi „vodomily“? Pak se nenechte mýlit. Po výsadbě do půdy se totiž rozhodně nezalévají tak hojně, jak se nejspíš domníváte. Naopak, nechají se 2 až 3 dny bez vody, aby se jim dobře vyvinul kořenový systém. Teprve poté je vhodné přikročit k doplnění vody. V budoucnu se zalévání rajčat aplikuje asi 1 až 2krát týdně, jak píše například web NašeZahrada.

Mléko jako oblíbený nápoj rostlin: Orchideje ho milují, díky němu rostou a kvetou rychleji

A kolik vody použít? Nízké odrůdy potřebují asi 2 až 3 litry vody na keř, větší rajčata si žádají alespoň 10 litrů. Někteří zahradníci dokonce doporučují je zalévat jen jednou za 5 až 7 dní, a to i v suchých dnech. Je proto důležité sledovat stav této zeleniny a podle viditelných znaků, které jsme psali výše, určit, zda je třeba je už zalévat nebo ještě nikoli.

I z naložených a zavařených rajčat se může stát kulinářský zázrak – stačí použít vhodný lák. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše rajčata vypadala vždy skvěle (a stejně dobře i chutnala), musíte jim dopřát to správné hnojivo. Hodí se mléko a jód.

Nezapomeňte na mulčování

Výběr vhodných materiálů pro mulčování je stejně důležitý jako načasování. Já doporučuji použít spadané listí z jabloní nebo hrušní. Tyto druhy ovocných stromů jsou ideální, protože nepřenáší žádné choroby, které by rajčata mohly ohrozit. Optimální tloušťka vrstvy mulče je přibližně pět centimetrů, což představuje dostatečnou bariéru proti výkyvům teplot.

A abyste zabránili odfouknutí mulče silným větrem, můžete na něj umístit tyče nebo kůly, které ho účinně zajistí na místě. Výsledkem vaší snahy bude zásoba chutné úrody, kterou prospějete nejen svému zdraví, ale i orchidejím a jiným pokojovým rostlinám, o čemž jsme se více rozepsali na Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Jaké jsou vaše tipy pro urychlení pěstování rajčat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články