Když sazenice blednou: Na vině je málo světla a příliš kyselá půda

Pokud chcete, aby byly vaše sazenice vždy nádherné a venku se opravdu dobře uchytily, musíte jim začít věnovat tu správnou péči už od začátku.

Sazenicím se bude dařit skvěle, stačí je zalévat jednou za 2 dny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho zahrádkářů si možná neuvědomuje, že běžná směs do květináčů, kterou používají a která je často bohatá na rašelinový mech, může vytvářet pro choulostivé sazenice příliš kyselé podmínky, jak uvádí web NašeKrásnáZahrada.

Proč je překyselení špatné

Toto kyselé prostředí narušuje křehkou rovnováhu prostředí, která je nezbytná k tomu, aby sazenice mohly účinně přijímat živiny, a brání jejich růstu a správnému vývoji kořenů. Pokud na tento problém narazíte až po výsevu, kdy je na přepíchnutí mladých rostlinek ještě brzy, vezměte si k ruce dusičnan vápenatý, který neutralizuje kyselost půdy a zároveň vašim sazenicím poskytuje nezbytné živiny pro silný růst. „Většinu sazenic tak zachráníte, já to pravidelně dělám u různých sazenic z množírny,“ radí paní Jana N. z Chlumce nad Cidlinou.

Elixír z cibulových slupek a popela nakopne sazenice k rekordnímu růstu

Požadavky na světlo

Správné osvětlení má pro zdraví sazenic také zásadní význam, jak uvádí web ŽijuTu. Nedostatečné osvětlení může způsobit, že sazenice budou vytahané a slabé (ovšem nadměrné osvětlení může vést k úpalu, jak jsem se sama už několikrát přesvědčila). Pokud nemáte k dispozici optimální okno obrácené ideálně na východ, pak vsaďte na použití pěstebního světla umístěného 12 až 15 cm nad sazenicemi, které jim dodá vše, co potřebují. Více o této problematice již Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

hnojení paprik aloe iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim sazenicím všeho druhu opravdu dobře dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči. Zaměřte se i na substrát, ve kterém rostou

Překvapivé výhody nižších teplot

Navzdory všeobecnému přesvědčení se sazenicím ne vždy daří v teplých podmínkách. Teplo je sice nezbytné pro klíčení semen, ale jakmile se nad zeminou objeví první lístky, prospívá jim chladnější teplota, která zabrání nadměrnému natahování ke zdrojům světla. A pokud hledáte zajímavý tip pro hnojení mladých rostlinek, pak vyzkoušejte podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů šikovný bramborový elixír. Nebude vás stát prakticky skoro nic a mladé sazenice všeho druhu po něm porostou přímo skvěle.

Jak na otužování sazenic před výsadbou

Jak se o své sazenice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články