Pokud se chystáte vysít semena petržele, právě je nejvyšší čas začít. Abyste urychlili jejich klíčení, ošetřete je peroxidem vodíku. Díky tomuto přípravku porostou jako divé.
Většina lidí má s pěstováním petržele špatné zkušenosti, protože její semena neklíčí tak dobře, jak je tomu u jiných druhů kořenové zeleniny. Jejich růst v záhonu bývá mnohem pomalejší, a tak je často přeroste plevel, pokud jej nestihnete včas odstranit. Pokud však budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, můžete si užít opravdu bohatou a chutnou úrodu.
Co způsobuje problémy s klíčením
V semenech petržele je obsaženo velké množství látek, které zpomalují procesy klíčení (tzv. inhibitory klíčení). Jejich velké zastoupení se nachází především v semenech předchozí sezóny. Abyste jejich vliv omezili (a naopak zlepšili klíčivost), vyberte si k výsevu materiál starý dva až tři roky, kde už je přítomnost inhibitorů výrazně nižší.
Jak zlepšit klíčivost
Semena petržele lze také vhodnými přípravky ošetřit, a tím jejich klíčivost podpořit. Prvním způsobem, jak toho dosáhnout, je namočení výsevního materiálu do čisté vody alespoň po dobu 24 hodin. Poté ho z vody vyjměte, nechte mírně uschnout, a ihned použijte k výsevu. Jejich další skladování se nedoporučuje z důvodu možného vzniku plísní.
Ošetřete semena peroxidem vodíku
Dalším způsobem, kterým zlepšíte klíčivost petržele, je použití peroxidu vodíku. Postačí vám jeho 3 % roztok. Na 15 minut do něj semena ponořte a nechte působit. Po 15 minutách je vyjměte, opláchněte pod proudem čisté vody a nechte trochu proschnout. Opět ihned vysévejte a neukládejte k dalšímu skladování. Dobu namáčení pečlivě dodržujte, protože jinak může dojít k poškození semen. Tímto ošetřením však dobu klíčivosti snížíte z několika týdnů na pár dnů.
Kdy zasít petržel
Tuto zeleninu můžete vysévat od dubna do srpna a na podzim provést zimní výsev, jehož plody lze sklízet už v dubnu. Zimní kořeny jsou však méně kvalitní a listy mají slabší vůni. Je lepší sazenice předpěstovat na světlém a teplém místě, než semena vysévat rovnou do země, což zpomaluje jejich vývoj a růst. Zajistěte jim dobře úrodnou půdu s kyselým až neutrálním pH a dostatečně tyto rostliny zalévejte a hnojte. Skvělým pomocníkem vám může být například slepičí trus.