Krmení sazenic paprik po přesazení: Chleba a kopřivové hnojivo je donutí k růstu

Chléb a kopřivy spolu tvoří ideální dvojici, která podpoří vaše malé sazenice paprik v růstu. Stačí z nich jen připravit hnojivo.

Krmení sazenic paprik po přesazení: Chleba a kopřivové hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přesazování sazenic paprik je při jejich pěstování opravdu zásadní fází, jak píše web Zahrada. A rozhodně je tedy třeba při něm nic nezanedbat. Péče po přesazení je nezbytná pro vývoj silných rostlin, které budou schopny poskytovat bohatou a zdravou úrodu až do konce sezóny. Značně prospět jim mohou i různá přírodní hnojiva – například chléb a kopřivy.

Kdy poprvé hnojit sazenice papriky

První hnojení sazenic paprik se doporučuje zahájit přibližně 12 až 14 dní po přesazení. Toto načasování je rozhodující, protože podle webu Blíže k přírodě dokonale odpovídá potřebám sazenic. Ty totiž začínají v novém prostředí právě v této chvíli vytvářet nové kořeny a listy.

Včasné hnojení je pomáhá posílit a dodává jim potřebné živiny pro podporu bujného růstu. Ovšem pokud byste jim dodali živiny předčasně, nedokázaly by je spotřebovat (protože se teprve aklimatizují) a co hůř, mohli byste jim i nechtěně spálit jemné mladé kořínky, jak jsem se sama přesvědčila.

Chléb a kopřivy jako hnojivo

K vytvoření tohoto domácího hnojiva potřebujete dva bochníky starého nakrájeného chleba a velký svazek čerstvě nařezaných kopřiv. Můžete použít kopřivu dvoudomou (Urtica dioica) nebo kopřivu žahavku (Urtica urens), protože oba druhy mají podobné prospěšné vlastnosti. Chléb a kopřivy smíchejte v kbelíku, přidejte vodu tak, aby byly zcela zakryty, a zajistěte je víkem. Směs nechte za občasného míchání týden odstát, dokud se nevytvoří hustá kaše. Poté ji sceďte a tekutinu zřeďte vodou v poměru 1:10.

Bohatou sklizeň paprik dodá obyčejný hořčičný prášek s popelem

Bohatou sklizeň paprik v roce 2023 zařídí hořčičný prášek s popelem

Toto hnojivo z chleba a kopřiv je bohaté na dusík, draslík a fosfor, které jsou nezbytné pro zdravý růst. Obsahuje také důležité mikroživiny (například železo a hořčík) nezbytné pro optimální fungování metabolismu rostlin. Kopřivová složka pak mladé papriky nejen vyživuje, ale díky svým přirozeným obranným vlastnostem také zvyšuje její odolnost proti škůdcům a chorobám. Jak hnojivo aplikovat?

Babiččin recept pro hnojení sazenic – porostou dvakrát rychleji iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám papriky po přesazení už od začátku dobře prospívaly, musíte je vhodným způsobem podpořit. Pomůže vám chléb.

Hnojení sazenic paprik – dávkování

Správná aplikace hnojiva je klíčem k maximalizaci jeho přínosů. Použije ho proto jako zálivku 1krát za dva týdny až do doby, než začnou na rostlině růst mladé plody. Poté je třeba přísun živin ještě zvýšit. Použít můžete například dřevěný popel, se kterým má redakce Chalupáři-Zahrádkáři skvělé zkušenosti.

Jak hnojíte mladé sazenice zeleniny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články