Použití chloridu draselného je jednou z možností, která může přispět k maximalizaci úrody této oblíbené plodiny. Je však třeba ho správně dávkovat.
Zatímco nadzemní části révy ještě zdánlivě odpočívají, o jejich kořenech už to v tomto období říct určitě nelze. Právě zde, v ještě chladném objetí zeminy, se vytváří základ pro letošní úrodu. A právě chlorid draselný vám může skvěle pomoci.
Jak hnojit révu chloridem draselným
Jde o chemickou sloučeninu s chemickým vzorcem Kcl, která bývá k dostání v podobě bílé krystalické látky. Tento chlorid je ceněn především kvůli svému obsahu draslíku, který je pro růst rostlin velmi důležitý (u révy pak přímo podporuje růst a vývoj plodů). Doporučená dávka se obvykle pohybuje mezi 150 až 250 gramy na 10 metrů čtverečních, jak uvádí web VinařskýDům.
Prevence proti chorobám a škůdcům
Jarní teplo nejenže rozproudí v těchto keřících mízu, ale probudí i méně vítané návštěvníky. Jak se proti nim bránit? Vsaďte na aplikaci síranu železitého. Jen jeden postřik stačí (ovšem začít s ním musíte ještě včas – nejlépe ve formě prevence).
Rozmnožování révy řízky
Chcete si révu rozmnožit řízky? Pak najděte mladé výhonky z předchozího roku, které mají pro úspěšný vývoj ty nejlepší předpoklady
- Ideální délka řízků je asi 15 až 20 centimetrů.
- Řízky lze zakořenit ve vlhkém substrátu nebo přímo v půdě.
- Substrát by měl být dobře propustný a zásobený živinami (já pro jistotu doporučuji použít i růstové hormony, které zvýší úspěšnosti zakořenění).
- Myslete na to, že nové rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a ochranu před přímým slunečním světlem, dokud nezakoření a nezačnou samostatně růst.
Jakmile mladá réva zakoření a začne růst, může být prakticky ihned zasazena na místo, kde ji chcete i nadále pěstovat. Podrobněji se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali tomuto postupu zde. A pokud se obáváte, že vaše zahrádka je na tuto plodinu zkrátka již příliš vysoko, pak jednoduše zajděte do zahradnictví a poohlédněte se po nějaké vhodné speciálně vyšlechtěné odrůdě. Podle webu Deník totiž kdysi adorovaná hranice 150 až 300 m.n.m. již dávno neplatí.