Červnové hnojení malin: Úrodu šťavnatých a chutných plodů zařídí dusičnan amonný

Bez živin to u malin nepůjde – a právě teď jich potřebují opravdu hodně. Jedině tak vám až do konce sezóny skvěle zaplodí.

Maliník zaplodí ostošest – stačí ho v dubnu a květnu pohnojit i Zdroj fotografie: Mako / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maliny jsou díky své syté barvě a šťavnaté chuti mezi zahrádkáři i milovníky ovoce opravdu velmi oblíbené. Pro zajištění bohaté úrody těchto lahodných plodů je však vždy nezbytné správné hnojení. Pomoci vám může dusičnan amonný.

Úloha dusíku při růstu malin

Dusík je pro maliny životně důležitou živinou, která podporuje růst zelené hmoty a nových výhonů, jež jsou klíčové pro celkový zdravotní stav a produktivitu rostlin,  jak připomíná web RadyNaVšechno. Mezi různými dostupnými dusíkatými hnojivy vyniká především levný a přitom snadno použitelný dusičnan amonný. V redakci na něj nedáme dopustit.

Doporučená aplikační dávka dusičnanu amonného je 30 až 40 gramů na metr čtvereční. Tím je zajištěno, že rostliny dostanou dostatek dusíku bez rizika přehnojení, které může vést k nadměrnému růstu listů na úkor produkce plodů. Naproti tomu močovina, další běžné dusíkaté hnojivo, se kvůli vyššímu obsahu dusíku aplikuje v dávce 15 až 20 gramů na metr čtvereční, jak zdůrazňuje magazín Skrblík. Tato dvě hnojiva tedy rozhodně nesmíte zaměňovat.

Co s malinami na podzim: Vsaďte především na jejich důkladné prořezání

Chytrá péče o remontantní maliny dbá na řez i výživu. Tímto způsobem získáte dvě sklizně za sezónu

Příprava a aplikace roztoku

Zředěný roztok připravte rozpuštěním 30 gramů dusičnanu amonného v 10 litrech vody. Následně ho použijte jako zálivku (snažte se však minimalizovat kontakt se samotnou rostlinou, mohlo by dojít k jejímu popálení). Podle redakce Chalupáři-Zahrádkáři je skvělým tipem i dobře aplikované zelené hnojení toho správného druhu.

Abyste si letos mohli pochutnat na opravdu obří úrodě malin, musíte své maliníky správně pohnojit. Skvěle vám může pomoci droždí. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás letos úroda malin opravdu potěšila, musíte se o ně správně postarat. Potřebují především vyvážený přísun živin

Pozor na různé choroby

Kromě hnojení je pro ochranu proti různým chorobám podle mých zkušeností rovněž zásadní ošetřovat maliny fungicidy. Pan Hynek N. z Lovosic nám k tomu poslal podrobný návod. „V ideálním případě by se mělo s ošetřením začít před rašením pupenů, aby se dosáhlo co největší účinnosti. Pokud se toto načasování nedodrží, ještě není vše ztraceno. Klidně postřik aplikujte třeba i teď, jen počítejte s o něco horšími účinky. Já doporučuju různé mýdlové roztoky nebo odvar z přesličky rolní.“

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při pěstování malin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články