Rajčata porostou mnohem rychleji, stačí k nim zasadit měsíček

Vysaďte vedle rajčat měsíček lékařský a zajistěte si opravdu bohatou úrodu. Díky tomuto triku budete moci sklízet velké a šťavnaté plody po kýblech.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plody letní sezony. Pokud si chcete vychutnat opravdu velkou sklizeň, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Jedině tak vám budou rostliny hojně plodit a rajčata budou veliká a šťavnatá. Kromě ideálních životních podmínek vysejte nebo vysaďte v jejich těsné blízkosti ty nejlepší sousedy. Vhodně zvolené rostliny produkci rajčat ještě navýší.

Pozitivní vlastnosti měsíčku

Tato jednoletá bylina je oblíbená pro své krásné oranžové květy. Díky nim je dokonalou ozdobou a lákadlem opylujícího hmyzu. Mimo své dekorativní vlastnosti má však velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. Často je proto používána v lékařství či kosmetickém průmyslu. Tvoří základ velkého množství přírodní a šetrné kosmetiky používané i pro ty nejmenší.

Jak pěstovat měsíček lékařský

Tuto jednoletou bylinu lze vysévat ze semen nebo sázet ze sazenic. Jejich péči zvládne i začátečník. Měsíčky jsou velmi nenáročné a daří se jim téměř v jakýchkoliv podmínkách. Ideálně je však umístěte na slunné místo. Půda v záhoně by měla být velmi úrodná, dobře propustná a spíše vlhká. Mnohem lépe snášejí polostín a sucho než přímé slunce a přelévání vodou.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Jak využít měsíček v zahradě

Nejen vám, ale celé vaší zahradě tato rostlina přinese mnoho užitku. Velmi ceněna je pro svou schopnost ochránit okolní rostliny. Díky svému výraznému aroma vypudí ze své blízkosti krtky, slimáky, mšice, mravence nebo háďátka. Jejich výsevem tak vytvoříte přirozenou bariéru, které se škůdci vyhnou oklikou, a navíc oživíte monotónnost zeleninových záhonů.

Neméně důležitou schopností je přitahování opylujícího hmyzu, který je nezbytný pro rozmnožování jednotlivých rostlin. Pokud měsíček lékařský umístíte na balkon, parapet nebo terasu, zaženete tím dotěrné mouchy a budete si moci vychutnat ničím nerušené chvíle odpočinku a relaxu. Navíc bude vaše prostředí mnohem útulnějším a příjemnějším místem.

Hnojivo z měsíčku

Tyto zázračné byliny lze využít také k přípravě hnojiva. Jednoduše smíchejte půl kila kvetoucích měsíčků s pěti litry vody a nechte přes noc odležet. Výsledný nálev použijte rovnou k zálivce rostlin, aniž byste jej více ředili vodou. Pokud ho chcete ještě více obohatit, přidejte do něj trochu nastrouhaného šedého mýdla. Tím z něj vyrobíte i protiplísňový postřik. 

Jak množit měsíček lékařský

Co sázíte těsně vedle rajčat vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články