Mrkví tolik, že je není kam dávat: Úspěšnou úrodu zařídí Azofoska

Letošní úroda mrkve může být více než povedená. Namíchejte si jednoduché hnojivo plné živin z pouhých 3 složek a aplikujte ho mezi řádky.

Sklizeň mrkví i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Doma vypěstované mrkvi se nic nevyrovná. Křupavá pochoutka sladké chuti je nezaměnitelná a její velkou výhodou je, že při správném skladování vydrží po dlouhou dobu tak čerstvá, jako by právě byla vytažena ze záhonu. Další devízou je její velmi široké využití v kuchyni. S oblibou se používá syrová do pomazánek či salátů, ještě častěji však bývá tepelně upravená, přičemž fantazii se meze nekladou. Dobře se také kombinuje s jinými potravinami. Pohádkovou úrodu zajistí hnojivo ze 3 složek.

Jak na pěstování mrkve

Mrkev pro svůj dobrý růst vyžaduje dobře prokypřenou a kompostem obohacenou půdu se slunečným stanovištěm. Podle zvolené odrůdy se vysévá přímo do záhonu mezi dubnem a červencem. Rané odrůdy mrkve se sklízí přibližně 3 měsíce od vysetí a jsou určeny k přímé konzumaci. Oproti tomu pozdní odrůdy se hodí na uskladnění, mají hrubší slupku a odlišné zbarvení. Přidáním suché větvičky jeřábu ptačího (Sorbus aucuparia) navíc můžete výrazně prodloužit dobu skladování a dobrou kondici.

Řádky by měly být asi 20–30 cm od sebe a vzrostlé sazeničky je nutné vyjednotit, aby zůstaly silné mrkve a měly prostor a dostatek živin. Ve výsledku by vyjednocené mrkve měly být 8–10 cm od sebe. Pravidelná zálivka je velmi důležitá v rané fázi růstu. Vzrostlé mrkve již není vhodné příliš zalévat, zbytečně pak dochází ke vzniku hniloby. Dobrými sousedy v záhoně jsou pro mrkve například rajčata, saláty či ředkvičky, z bylin pak rozmarýn, šalvěj, koriandr, případně heřmánek.

Kvalitní hnojivo si namícháte sami doma

Použití kupovaných hnojiv se může hodně prodražit, obzvláště, pokud pěstujete velké množství plodin. Domácí hnojiva vychází levněji a jsou šetrná k půdě i plodinám samotným. První složkou hnojiva je hořčičný prášek, který získáte rozemletím hořčičného semínka. Do půdy postupně uvolňuje dusík a draslík, což jsou látky, které velmi pozitivně ovlivňují růst. Chrání také před škůdci. Hořčičný prášek kromě mrkve prospívá například i rajčatům.

Hořčičný prášek iZdroj fotografie: Freepik

Druhou složkou je pak Azofoska. Toto hnojivo je bohaté na dusík, fosfor a draslík. Výhodou je dobrá vstřebatelnost, ochrana před napadením škůdci a díky nízkému obsahu chloridů zlepšuje chuť plodin a prodlužuje možnost skladování. Třetím komponentem je dřevěný popel. Smíchejte 1 kg hořčičného prášku, 0,5 kg Azofosky a 1 kg prosetého popela. Hnojivo aplikujte mezi jednotlivé řádky, aby mrkve měly dostatečný přísun živin po celou dobu svého růstu. Nezbývá, než se těšit na sklizeň!

Jak se o mrkev staráte v červenci vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články