Mrkev se dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější zeleninu vůbec. Ta vypěstovaná doma však chutná nejlépe, záleží ale na odrůdě.
Mrkev je jedna z nejzákladnějších surovin, kterou Češi používají při vaření. Zatímco nesmí chybět ve vývaru, hodí se i pod maso, jako samostatná dušená zelenina a mezi mé nejoblíbenější patří chutný salát s jablíčkem. Není nic lepšího, než jít na zahrádku a vytáhnout si mrkev z vlastního záhonu a zpracovat ji. Na pěstování není nikterak náročná (i když jako každá plodina má svá specifika), důležitá je ale zvolená odrůda.
Karotky jsou šťavnaté
Pro úspěšné pěstování této oblíbené plodiny zvolte záhon se vzdušnou půdou, aby voda měla možnost volně odtékat a nedocházelo k zahnívání kořenů. Preferuje dobře vyživenou zeminu, pozor ale, web iZahrádkář radí, že přímé hnojení chlévskou mrvou či rozloženým hnojem není žádoucí, neboť způsobuje praskání kořenů a zvyšuje tak riziko napadnutí škůdcem. Vysévat můžete už v listopadu, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali, případně zjara.
Rané mrkve, neboli karotky, je možné dle odrůdy sklízet už 2–3 měsíce od chvíle výsevu, informuje web Rostlinky. Takové kousky jsou ale vhodné k přímé konzumaci, vynikají čerstvou chutí a šťavnatostí. „Já tyhle rané mrkve vysévám nejraději, mají za mě nejlepší chuť. Na skladování stejně nemám vhodné podmínky,“ napsala nám naše čtenářka paní Romana L. ze Znojma.
Volte odolnější odrůdy
Některé hybridní odrůdy jsou speciálně vyšlechtěné tak, aby dorůstaly do větší velikosti (čemuž napomůže ale i síran draselný, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili) a byly odolné vůči škůdcům. Výtečný je druh Bolivar F1, který má vysokou výnosnost a žlutooranžové zabarvení. Pyšní se velmi sladkou chutí a náloží vitamínů, které jsou pro lidské tělo velmi prospěšné. Je vhodná pro jarní výsev a také pro uskladnění.
Odrůda Baltimore F1 byla vyšlechtěná v Holandsku a vyniká velkým a protáhlým vzrůstem. Váha každého plodu může dosáhnout až 250g. Mají sytě oranžovou barvu a tenkou, hladkou slupku. Patří mezi pozdní odrůdy a sklízí se v září či říjnu.