Pokud nejsou vaše muškáty tak krásné, jak byste čekali, pak si vezměte na pomoc docela obyčejné cibulové slupky. Budete překvapeni.
Muškáty byly oblíbenými rostlinami našich babiček – a není tedy divu, že právě ony znaly spoustu tipů a triků, jak je udržet v kondici. A jedním z nich je i použití slupek z cibule. Hnojivo z cibulových slupek je totiž pro muškáty bohatým zdrojem cenných živin, jako je hořčík, měď, vápník, mangan a vitamín B. Navíc je 100% přírodní. Stimuluje růst rostlin a nabízí také repelentní vlastnosti proti některým škůdcům, jako jsou například obávané mšice.
Jak vyrobit hnojivo z cibulových slupek
Výroba hnojiva z cibulové slupky pro muškáty je neuvěřitelně jednoduchá. Vše, co potřebujete, jsou následující ingredience:
- Slupky z pěti cibulí
- 1 litr vody
Začněte tím, že z cibule odstraníte slupky a přenesete je do velké nádoby. Slupky zalijte teplou vodou a ingredience dobře promíchejte. Nakonec nádobu zakryjte a nechte jeden den uležet na zastíněném místě. Po uplynutí této doby směs přeceďte. Vaše hnojivo pro muškáty je připraveno k použití. Aplikujte ho neředěné jednou nebo dvakrát týdně. A pokud bojujete spíše proti škůdcům, vsaďte na chilli papričky – můžete je totiž na své zahradě použít jako účinný prostředek proti škůdcům.
Cibule zachrání i staré rostliny
Muškáty je možné přes zimu uchovávat ve světlém sklepě. Ne vždy je však takové přezimování úspěšné – a špatně zazimované rostliny pak kvetou jen neochotně nebo dokonce vůbec ne. Pokud ovšem teď takové muškáty nařízkujete a necháte je zakořenit, budete mít již brzy krásně vzrostlé rostliny, které vám vykvetou mnohem dříve, než kdybyste čekali na jejich přirozený vývoj. Navíc nové kořínky budou mít vaše muškáty už během dvou týdnů, nebudete o ně tedy muset pečovat nijak dlouho.
Staré muškáty omlaďte řízkováním
Velké staré rostliny muškátů mohou sice vypadat v perfektní kondici, ale ve skutečnosti během zimy o svou vitalitu přijdou. Trochu se vytahají a mohou je dokonce napadnout i nejrůznější škůdci – v sezóně pak budou opět kvést málo. Tomu předejdete, když staré rostliny nařízkujete. Dělá se to snadno. Jako první musíte vybrat dostatečně vyzrálé výhony.
Ty odřízněte tak, aby měly dva nebo tři páry zralých listů. Další spodní pár odstraňte, aby měly řízky muškátů dostatečně dlouhé stonky na zakořenění. Pokud si ovšem myslíte, že je tedy bude stačit jen dát do vody a ony pustí kořínky, mýlíte se. Jejich zakořenění je ještě třeba podpořit šikovnými metodami – a jednou z těch nejlepších je právě použití cibulového hnojiva pro sazenice. Stačí ho jen přilít do vody.
Které muškáty se vyplatí řízkovat
Jedině správná péče o muškáty vám zajistí maximální množství květů. Nejsnáze se tímto způsobem řízkují pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a nenáročné pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty. O něco hůře se takto množí pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty. A množit tak můžete dokonce i ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), u nich však počítejte s většími ztrátami.