Mýty o pěstování okurek: Teplo nemají v oblibě, sklízet se má jednou za 3 dny

Každou radu, i když je dobře myšlená, byste nejprve měli důkladně zvážit. Zkušenosti mohou často mluvit o opaku. Těmto mýtům je třeba se při pěstování okurek vyhnout.

pěstování okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje spoustu cenných rad, návodů a triků, jak si usnadnit práci na zahradě a dosáhnout co největšího výnosu pěstovaných rostlin. Také existují rady a tipy, které byly již dávno vyvráceny, a přesto se mezi lidmi dále šíří a předávají jako doporučení, jak úspěšně pěstovat okurky. Některými kroky však způsobíte mnohem více škody než užitku a o svou úrodu můžete dokonce zcela přijít.

Jak okurky zalévat

Někteří zahradníci tvrdí, že tyto plodiny nepotřebují více vody, než ostatní rostliny na zahradě. Plody okurek jsou však tvořeny z 90 – 95% vodou. Pokud toužíte po úrodě plné velkých, křupavých a šťavnatých plodů, bez pravidelné a vydatné zálivky to nepůjde. Jakékoliv strádání se odrazí na chuti i velikosti vaší sklizně. Obecně platí, že čím lépe se o ně budete starat, tím sladší bude vaše odměna.

Čím okurky hnojit

Zejména starší generace tvrdí, že tyto rostliny vyžadují především organická hnojiva, aby správně rostly a byly silné a zdravé. Ve skutečnosti však tyto směsi slouží jen jako doplňky výživy a neměly by se používat víckrát než jednou, maximálně dvakrát za sezónu. Mnohem přínosnější a důležitější jsou minerální hnojiva, která nakopnou jejich růst a podpoří imunitní systém.

Okurky - plody iZdroj fotografie: Pixabay

Kdy okurky sklízet

I když je představa každodenní sklizně čerstvých plodů lákavá, neměli byste to přehánět. Plody potřebují dostatek času, aby mohly plně dozrát a jejich chuť byla opravdu co nejlepší. Z toho důvodu byste s každou sklizní měli pár dní počkat. Zpravidla je doporučováno zralé plody sbírat každé dva až tři dny. Takto budete mít zajištěnou kvalitu i lahodnou chuť.

Okurky vyžadují teplo

Je pravda, že tyto plodiny jsou teplomilné, a z tohoto důvodu je spousta zahradníků pěstuje ve skleníku, kde je teplota i prostředí mnohem stabilnější. Pokud je však pěstujete venku a teplota příliš klesne, musíte je přikrýt, abyste o plody nepřišli. Jakmile však teplota stoupne, hrozí jejich přehřátí, pokud ochranná fólie nebo plachta nebude včas odstraněna. Pozor tedy na to.

Pravidelně o okurky pečujte

Čím častěji a pravidelněji budete s rostlinami v kontaktu, tím rychleji a lépe dokážete reagovat na různé neduhy i jejich momentální požadavky. Takto vám úrodu nezkazí nákaza nemocí, houbové choroby, plísně a ani četné útoky mlsných škůdců. Okurky tak snadno ochráníte a zajistíte jim ty nejlepší podmínky k vývoji a růstu. Ty se vám za váš čas a práci bohatě odmění.

Jak pěstovat okurky nakládačky ze semen

Jak jste zvyklí hnojit okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články