Jak odstranit pařez: Pomůže močovina a dusičnan sodný, po použití zmizí beze stopy

Močovina, běžně aplikovaná jako hnojivo, je nejen prospěšná pro růst rostlin, ale má také praktické využití při odstraňování pařezů.

Pařez se dá odstranit bez těžké techniky, pomůže s tím dusičnan i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pařezy mohou být více než jen nepříjemným prvkem zahrady – dokážou totiž být také nebezpečné. Přitahují škůdce, vytvářejí překážky v terénu a mohou být zdrojem růstu hub, které se mohou rozšířit i na zdravé rostliny. Kromě toho může přirozený rozklad pařezů trvat značně dlouho, takže půda v jejich bezprostředních okolí může bývá nepoužitelná i několik let, jak píše web  ThisOldHouse. Odstranění naštěstí není těžké.

Pomůže vám obyčejná močovina

Tato sloučenina bohatá na dusík pomáhá urychlit proces rozkladu dřeva – a přitom se při jejím použití nijak nenadřete Začněte tím, že do pařezu vyvrtáte několik hlubokých děr. Tyto otvory vyplňte granulovanou močovinou a dbejte na to, aby byly dobře vyplněné. Nakonec pařez vydatně polijte vodou, aby se granule rozpustily a usnadnilo se jejich pronikání do dřevních vláken.

Přikryjte pařez plastovou fólií nebo plachtou, abyste udrželi vlhkost, která je pro účinné působení močoviny nezbytná. A teď už vám nezbývá nic jiného, než čekat. Rozklad dřeva může trvat několik měsíců až rok v závislosti na velikosti, stáří a druhu pařezu.

Jak bezpečně a rychle odstranit pařez – hrubou sílu nebudete potřebovat, pomoci vám mohou třeba houby

Použití dusičnanu sodného pro rychlejší rozklad

Dusičnan sodný je další chemická látka, která může urychlit rozklad pařezů. Podobně jako močovina totiž zvyšuje obsah dusíku ve dřevě, čímž podle informací z webu LawnStarter  podporuje růst mikroorganismů, které ho rozkládají. Dusičnan sodný je však silnější variantou a měl by být používán opatrně, protože může nepříznivě ovlivnit okolní vegetaci a podzemní vodu. Postup při použití dusičnanu sodného je stejné jako při aplikaci močoviny.

Pokud vám na zahradě překáží nevzhledný pařez, nenechte ho vyhrát. Poradit si s ním totiž můžete opravdu snadno. iZdroj fotografie: W.carter / Public domain
Pokud vám na zahradě překáží nevzhledný pařez, nenechte ho vyhrát. Poradit si s ním totiž můžete opravdu snadno

Dobré tipy k použití

Při manipulaci s těmito chemikáliemi vždy používejte rukavice a ochranné brýle. A vyvarujte se pokud možno jejich použití v blízkosti vodních zdrojů nebo zeleninových zahrad. V těchto případech bude mnohem lepší vsadit na mechanické metody odstranění – ty totiž pro životní prostředí žádné riziko nepředstavují. Pokud ovšem na odstranění pařezu nespěcháte, můžete z něj zkusit vyrobit třeba stolek, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali již dříve. Je to opravdu jednoduché.

Jakým způsobem odstraňujete pařezy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články