Namočení hlíz brambor před výsadbou ochrání před škůdci a zlepší úrodu

Pokud je vaším snem velká úroda brambor jen minimálně dotčená nejrůznějšími škůdci a chorobami, vsaďte na namáčení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou široce pěstovanou a ceněnou plodinou. Srdce zahrádkářů si získaly svou všestranností i velmi dobrou nutriční hodnotou. Ovšem stejně jako jiné plodiny mohou i ony trpět problémy způsobenými škůdci a chorobami, které mohou bránit jejich růstu a snižovat výnosy. Jednou z metod, jimiž tomu lze zabránit, je namáčení hlíz brambor v kyselině borité před výsadbou.

Něco málo o kyselině borité

Kyselina boritá je přirozeně se vyskytující sloučenina, již dlouho známá pro své insekticidní a fungicidní vlastnosti. Při aplikaci na hlízy brambor nabízí spoustu výhod, takže se rozhodně vyplatí ji použít. Bohužel je u nás v současnosti dostupná jen pro profesionální zemědělce – pokud však doma najdete staré zásoby, určitě se je nebojte aplikovat. A proč se to vyplatí?

  • Ochrana proti škůdcům: Namáčení hlíz brambor v kyselině borité je pomáhá chránit před různými škůdci – včetně obávaných háďátek nebo drátovců.
  • Prevence nemocí: Kyselina boritá vykazuje protiplísňové vlastnosti a může pomoci chránit rostliny brambor před houbovými infekcemi, jako je například obávaná plíseň (Phytophthora infestans). Tím, že kyselina boritá vytváří nepříznivé prostředí pro růst hub, snižuje pravděpodobnost rozvoje onemocnění.
  • Lepší vývoj kořenů: Kyselina boritá podporuje zdravý vývoj kořenů, což je pro příjem živin a celkovou vitalitu rostlin opravdu zásadní. Její používání tedy rozhodně vede k lepšímu růstu i výnosu.
  • Lepší využití živin: Podporou zdravého růstu kořenů pomáhá kyselina boritá účinné absorpci a využití základních živin z půdy. To optimalizuje metabolické procesy rostliny a podporuje robustní růst brambor.
Jak se správně postarat o brambory iZdroj fotografie: Pixabay

Namáčení hlíz brambor v kyselině borité

A jak tuto zajímavou látku při péči o brambory používat? Nejdříve rozpusťte prášek kyseliny borité v teplé vodě, a to v množství přibližně 10 gramů na litr. Roztok důkladně promíchejte, aby bylo zajištěno správné rozložení všech účinných složek. Poté do tohoto roztoku vložte hlízy brambor a nechte je 20 až 30 minut máčet. Zajistěte, aby byly všechny hlízy během tohoto procesu zcela ponořeny.

Po namočení vyjměte hlízy z roztoku a nechte je krátkou dobu zaschnout. Poté pokračujte v běžném procesu výsadby. Nezapomeňte při tom svým bramborám zajistit správné rozestupy a hloubku výsadby. Během vegetačního období sledujte, zda vaše rostliny na bramborovém záhonu nevykazují známky napadení škůdci nebo chorobami, a v případě potřeby zasáhněte. A dejte pozor i na vhodné sousedy.

Obří úrodu brambor v roce 2023 zařídí jediný pomocník iZdroj fotografie: Depositphotos

Co je dobré vědět

Kyselinu boritou je vždy třeba používat uvážlivě a v souladu s doporučenými pokyny. Nadměrné používání nebo nesprávná aplikace může vést k negativním účinkům na vaši zahradu nebo okolní ekosystém. A to byste zcela jistě nechtěli.

Nikdy ji také nepoužívejte jako jedinou ochranu brambor. Důležité je i střídání plodin na záhonku nebo optimalizované hnojení. Jedině tudy totiž vede cesta ke zdravějším rostlinám, lepším výnosům a větší spokojenosti se sklizní.

Jak se o záhon s bramborami staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články