Jak na nejsladší jahody v okolí: Občas postačí pár lžic obyčejného popela

Kdo by nemilovat jahody. Sladké plody plné vitamínů potřebují z vaší strany vydatnou péči, aby se jim dobře dařilo.

Maximálně sladkou úrodu jahod zajistí správně použitá kyselina boritá i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jahody patří mezi nejoblíbenější plody léta. Šťavnaté drobné ovoce plné vitamínů (obzvláště pak vitamínu C, který chrání celkovou imunitu) má mnoho zdravotních přínosů. Mezi ty hlavní patří posílení kardiovaskulárního systému, ledvin, kůže i očí. Ovšem snižují také riziko vzniku diabetu 2. typu, jak uvádí web Včelařství-Domovina. Já je s oblibou používám do kdejakého koláče i dortu, jsou ale i krásnou ozdobou osvěžující letní limonády. Kdy je zasadit a jaké hnojivo je pro ně zcela vyhovující? Nedělejte zásadní chybu, která ovlivní celkovou produkci.

Vše začíná už na podzim

Na kvalitní sezónu je nutné se připravit poměrně dost dopředu. Vše začíná pozdě v létě nebo na podzim, kdy už nehrozí velmi vysoké denní teploty. Nejpozději by se ale jahody měly vysadit do konce října. Záhon je nutné přerýt a zapracovat do něj dřevěný popel nebo hnůj, jak Chalupáři-Zahrádkáři radí, případně kompost.

Jahody jsou nesmírně náročné na dostatečný přísun živin a ocení dobře vyživenou půdu, na každý metr proto použijte kýbl popela,“ říká zahrádkář pan Petr M. z Kojetína. Před samotnou výsadbou je vhodné sazenice namočit na chvíli do studené vody, uvádí web JahodárnaBrozany.

Co se vám jahody snaží říct, když se na jejich listech objeví skvrny? Každá barva vyjadřuje jiný důvod

Kde se jahodám bude dařit nejlépe

A jaké stanoviště jim vybrat? Pokud máte půdu těžkou, je lepší je vysadit do vyvýšených záhonů. Jahody preferují propustnější typ půdy. Ta by měla být neutrální, či mírně kyselá. Rozhodně vybírejte místo, jež bude velmi teplé, světlé a slunečné. Takové místo by mělo být dostatečně chráněno před silným větrem, který by mohl rostliny polámat. Na zimu doporučují Chalupáři-Zahrádkáři přikrýt sazenice slámou, která je výtečným izolantem.

Sladké jahody jsou symbolem každého léta. Abyste si na nich mohli pochutnávat ve velkém, je nutné dopřát jim vyhovující podmínky. iZdroj fotografie: Freepik
Sladké jahody jsou symbolem každého léta. Abyste si na nich mohli pochutnávat ve velkém, je nutné dopřát jim vyhovující podmínky

Čím hnojit jahody na jaře

Ale rašením listů a nasazováním květů péče o jahody ještě zdaleka nekončí. Naopak – i teď ocení tu správnou výživu. Lepší však pro ně nyní bude aktivovaný popel. Jak na něj? Dva šálky popela zalijte šálkem octa a nechte půl hodiny odpočívat. Poté přilijte 5 litrů vody a počkejte přes noc. Ráno přeceďte (není nutné) a použijte k zálivce svého jahodového záhonu. Uvidíte, že po takovéhle výživě budou vaše keříky plodit tak, jako ještě nikdy.

Čím hnojíte své jahody vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články