Papriky a rajčata u nás patří mezi velmi oblíbené a často pěstované plodiny. Není se však čemu divit, vypěstování vlastní zeleniny přináší nejen pocit k nezaplacení, ale také spoustu ušetřených peněz, které bychom jinak za tyto suroviny nechali v obchodě. Také vždy víme, čím přesně jsou naše rostlinky hnojeny a jaký to bude mít výsledek na dozrálou zeleninu. Jak se ale o planty těchto plodin správně starat, aby nám urodily co nejvíce? Stačí si zapamatovat několik základních bodů a půjde to skoro samo.
Správná starostlivost
Stejně jako u všech rostlin, i u mladých plantů rajčat a paprik je nejzákladnějším klíčem k úspěchu správná starostlivost. Z počátku se tím myslí samozřejmě výběr nejvhodnější zeminy, do které můžete přidat stimulátor růstu, pravidelná zálivka a dostatek sluníčka a tepla. V takových podmínkách vám tak planty hezky porostou, vytvoří zdravý kořenový základ a pevný pružný stonek. Až budou sazeničky dostatečně velké a budou mít i krásné zdravé listy, je čas na dodávku živin.
Tento přísun živin je nejvhodnější v podobě přírodního hnojiva, které není obohaceno o chemické látky. Nesmí však být ani příliš silné, aby nepoškodilo křehkou kořenovou soustavu mladé rostlinky. Proto se pro první hnojení příliš nedoporučují hnojiva z koňského nebo kravského trusu a rovněž ani tzv. „zákvas“, který je vyroben z trusu slepičího.
Návod na přírodní hnojivo
Jak už bylo zmíněno, nejvhodnější je použití přírodního hnojiva bez chemických látek. Díky tomuto jednoduchému hnojivu vaše planty získají veškeré potřebné živiny ke správnému růstu a vývoji jak celé rostlinky, tak jejího kořenového základu a v pozdější době také plodů. Potřebovat budete pouze cibulové slupky, prosátý popel a dešťovou vodu nebo vodu ze studny. Tu v případně nutnosti můžete také převařit a poté nechat 24 hodin odstát.
Jak tedy správně postupovat? Začněte cibulovými slupkami, které vložíte do středně velké nádoby, zalijete vlažnou vodou a necháte zhruba 24 hodin luhovat. Další den pouze vyjmete cibulové slupky a do vyluhované vody nasypete 3 lžíce přírodního popelu. Celý roztok poté řádně promícháte, a následně ještě smícháte se třemi litry vody. Hotovou směs se doporučuje uchovávat v chladu a používat každých 10 dní.