Nový způsob výsadby zimního česneku slibuje až trojnásobnou úrodu: Stačí použít přírodní hnojivo, které máte na zahradě

Vyzkoušejte nový způsob výsadby zimního česneku. Když dodržíte vše potřebné, budete překvapeni jeho výnosností.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vyhledávaný česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý, lze sázet ještě teď. Patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae), i když minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae), a ceněn je především pro množství užitečných látek, které obsahuje. Jde především o vitamíny A, B6, B1 a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami, které oceňujeme, jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.

Jak na správné hnojení česneku

Při výsadbě zimního česneku lze nadělat řadu chyb. A nejvíce se jich týká výživy. Problémem je například jeho výsadba po nevhodných plodinách. Mezi ty ideální patří zelí, okurky, květák a celer. Živiny lze dodat do půdy i jinak. Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, pak si namíchejte svoje vlastní. Skvěle poslouží například popel, známý svou vysokou koncentrací živin. Jde například o 33–35 % vápníku, 2–4 % fosforu, 6–10 % draslíku a 4–7 % hořčíku.

Znamená to tedy, že ve 200 gramech popelu ze dřeva najdeme přibližně 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a 12 gramů vápníku. Právě díky nim je plně vyzrálý česnek zdrojem mnoha cenných minerálů: draslík, hořčík, měď, železo, chróm, selen, kobalt a vápník. Co v popelu nenajdete, je dusík – ten se může do záhonů určených pro výsadbu česneku dodat kompostováním. A kolik popela pro hnojení česneku použít? Jeho množství by nemělo překročit 50–70 gramů na m2.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o popelu

Ne vždy má člověk po ruce popel ze dřeva – ten je totiž na zahradě velmi žádanou surovinou. Ovšem málokdo ví, že stejným způsobem lze využívat i cigaretový popel, který má podobné účinky. Například doutníkový popel obsahuje mnoho vápníku, draslíku, manganu, křemíku, chloru a fosforu

Optimální dávka tohoto hnojiva se pohybuje mezi 30 až 50 gramy na m2. A jak hnojit? 50 gramů hnojiva rozprostřete na záhon s koncem vegetačního období předcházející plodiny, avšak nejpozději 14 dní před sázením česneku. Pokud vám nějaké hnojivo zbude, bez obav ho aplikujte na jinou část zahrady. Je ovšem nevhodné pro rostliny, které preferují kyselou půdu. Jde kupříkladu o cínie, pomněnky a konvalinky, borůvky, hortenzie, zimolez, vilíny, jehličnany, lilie, vřes a vřesovec, rododendrony

Místo pro výsadbu vyberte pečlivě

Pokud česnek vysadíte na nevhodné místo, bude jeho výnosnost malá. Mezi vhodné předplodiny pro česnek patří:

  • okurky,
  • luštěniny,
  • rajčata,
  • cukety,
  • dýně,
  • zelí,
  • lilek
  • a jahody.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výsadbu stroužků

Ošetřené stroužky česneku zasaďte na záhon ve vzdálenosti 15 cm od sebe, a to vždy tupou stranou dolů. Také je mírně zahlubte do země. Předtím však na záhonku vytvořte rýhy hluboké 10 cm a ty poté zakryjte zeminou a zhutněte je mulčem. Jde o nezbytné opatření nutné pro optimální vývoj česneku. Za pár týdnů pak záhon posypte rašelinou smíchanou s humusem.

Nový způsob výsadby zimního česneku

Jak vysazujete zimní česnek na záhony vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články