Obří palice česneku může mít každý, stačí ho pohnojit močovinou

Až budete letos pečovat o česnek, nezapomeňte si k ruce vzít močovinu. Může vám pomoci s dozráváním opravdu velkých palic.

Výsadba česneku před zimou: 2 tajemství dobré sklizně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek patří mezi nejzdravější plodiny, které si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Aby byla vaše sklizeň v příštím roce co největší, vyplatí se při jeho výsadbě dodržovat určitá pravidla, která vám zaručeně zajistí úspěch. Důležitou roli hraje především volba ideálního místa a jeho příprava pro další pěstování, jak potvrzuje i web Magazín Plus. V redakci jsme se rozhodli letos tato doporučení otestovat na vlastních záhoncích.

Vyberte pro česnek vhodné místo

Než se pustíte do samotné výsadby, věnujte pozornost jeho správnému umístění. Česnek potřebuje slunné a teplé místo. Vyhnout byste se měli záhonům, kde jste pěstovali pórek nebo cibuli, protože by se na místě mohli vyskytovat škůdci. Na stejné místo navíc lze česnek vysadit opět až za 4 roky, abyste jeho pěstováním nevyčerpali všechny zásoby potřebných živin v půdě.

Enormní úrodu česneku zařídí kopřivy a pampelišky

Obří palice česneku zařídí přírodní hnojivo z kopřiv a pampelišek

Důležitou roli hraje hnojení

Půda v záhonu by měla být v ideálním případě velmi úrodná, lehká a propustná. V příliš těžkém jílovitém podloží bude jen velmi těžko růst a také se sníží jeho odolnost proti nemocem, škůdcům, houbovým chorobám nebo plísním.

Jak jsme již dříve psali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři, vyplatí se půdu v záhonu obohatit před výsadbou dřevěným popelem, který zlepší její vlastnosti a poskytne ochranu vysazeným stroužkům. Pokud však chcete opravdu obří palice, pak vsaďte na močovinu. Na 10 litrů vody budete potřebovat 1 lžíci – vše jednoduše použijte jako zálivku dvakrát do měsíce.

paličky česneku iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se chcete letos pyšnit palicemi opravdu obřího česneku, pak si vezměte k ruce pořádnou dávku močoviny. Úroda bude báječná

Využijte zelené hnojení

Bohatou úrodu česneku vám pomůže zajistit také zelené hnojení, o čemž jsme se rozepsali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak obohatit a zkypřit půdu, a zlepšit tak její vlastnosti i strukturu. Zelené hnojení byste měli vysévat na prázdné záhony ihned po sklizni. Pokud na místě plánujete následně pěstovat česnek, sáhněte po svazence. Účinky zeleného hnojení potvrzuje i naše čtenářka Adéla H. z Vlašimi: ,,Po svazence mi česnek roste jako divý a záhony nemusím nijak zvlášť připravovat ani hnojit.”

Vyplatí se jej přikrýt také vrstvou mulčovací směsi, jak doporučuje i portál Pro Ženy, čímž mu zajistíte dostatečnou ochranu před mrazem.

Jak na moření a výsadbu česneku

Jaká pravidla při výsadbě česneku dodržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články