Postřik z močoviny pro ovocné stromy: Je šetrný vůči květům, zlepší ochranu proti škůdcům a chorobám

Připravte si doma tento přírodní postřik, díky kterému na jaře ochráníte ovocné stromy před probouzejícími se škůdci nebo chorobami. Teď je na jeho aplikaci nejvyšší čas.

Stromy na zahradě ošetřete síranem železitým: Zmizí všichni škůdci i choroby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už vám na vaší zahradě roste pár ovocných stromů nebo celý sad, je potřeba tyto rostliny po zimě ošetřit. Vhodnými metodami můžete podpořit vývoj a růst nových výhonků a ochránit stromy před napadáním škodlivého hmyzu nebo nákazou a šířením chorob a plísní. Vyrobte si doma tento přírodní účinný postřik a ošetřete jím na jaře své ovocné stromy. 

Péče o ovocné stromy na jaře

Jakmile sníh roztaje a objeví se první teplá vlna, je potřeba na zahradě provést pravidelnou údržbu. Předtím, než budete ovocné stromy hnojit nebo ošetřovat postřiky, důkladně jejich stav po zimě zkontrolujte. Při jarním prořezávání byste měli odstranit všechny uschlé, poškozené a nemocné větve, abyste stromům po zimě trochu odlehčili.

Výroba postřiku z močoviny

Nejlepší směs, kterou můžete použít k zároveň vyživení a ošetření ovocných stromů, je močovina. 500 gramů této směsi nařeďte s 10 litry vody a nastříkejte na kmen a větve, kam až dosáhnete. Tímto postřikem svou zahradu ochráníte před hnilobou, plísněmi a škodlivým hmyzem. Dusík obsažený v močovině se navíc dostane také ke kořenům stromů, které jej využijí pro podporu růstu.

postřik stromů močovinou iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně ošetřovat ovocné stromy

Zkušení zahradníci a pěstitelé zpravidla na jaře provádí čtyři postřiky. Nemusíte nutně stihnout všechny, často postačí i jeden až dva. První postřik se provádí ještě v době, kdy se pupeny na větvích doposud nerozevírají. Další ošetření ovocných stromů přichází na řadu ve chvíli, kdy jsou pupeny listů nabobtnané a připravené k otevření. Než se objeví květy, měli byste aplikovat třetí postřik a čtvrtý pak bezprostředně po odkvětu.

Takto svůj ovocný sad ochráníte před různými druhy škůdců, kteří se v průběhu jara postupně probouzejí. Jejich larvy mohou být ukryty pod kůrou nebo v nižších vrstvách půdy a stále teplejší dny je nakonec vylákají ven. Pokud jste první ošetření ovocných stromů nestihli, nemusíte se ničeho bát. Právě duben je ideální dobou k aplikaci tohoto postřiku a proti škůdcům vám ve stejném období mohou pomoci šikovné lepivé pasti.

Jak na první jarní postřik ovocných stromů

Čím ošetřujete své ovocné stromy na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články