Jak se nyní postarat o odplozené keře rybízu, aby příští rok plodily opravdu maximálně

Po sklizni rybízu uprostřed léta na odplozené keře většinou téměř zcela zapomeneme. To je ovšem velká chyba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybíz (Ribes) potřebuje i po odplození tu správnou péči, ale nesmíte to s ní přehánět. Pro začátek ho jen seřízněte a zamulčujte. Rybíz totiž potřebuje v tomto období hlavně odpočinek. To by se mu ovšem se starými větvemi, škůdci a chorobami v půdě nikdy nepodařilo. Seříznutí a překrytí substrátu mulčem je proto absolutním základem péče.

Základní ošetření rybízu na podzim

Rybíz (stejně jako například oblíbené jahody) potřebuje po odplození alespoň tři důležité kroky péče:

  • ošetření rybízu proti chorobám a škůdcům,
  • správný řez
  • a optimální hnojení.

Koneckonců – rybíz nasazuje nové pupeny už v létě. A to, jak dobře se o něj v tomto období postaráte, určí, kolik plodů sklidíte o rok později.

Ošetření rybízu po sklizni

I zdravě vypadající keř rybízu byste rozhodně neměli nechávat jen tak. Naopak. Měl by být pro jistotu ošetřen fungicidem a insekticidem. Ovšem pokud na listech nebo větvičkách rybízu zaznamenáte jakékoliv známky onemocnění, pak postřik pro jistotu ještě jednou opakujte (řiďte se návodem na obalu vhodného produktu nebo doporučením u domácích postřiků).

Pamatujte si, že rybízům velmi škodí mšice, svilušky a molice. Tito škůdci na něm totiž zůstávají i po odplození a po úspěšném přezimování napadají keř na jaře znovu s obnovenou silou. Tomu je rozhodně třeba zabránit. Skvělým prostředkem je například ocet (400 ml octa na 2 litry vody – dávka pro jeden keř) nebo obyčejné mýdlo (20 ml na 1 kbelík vody).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak prořezávat rybíz po sklizni

Tradičně se rybíz stříhá brzy na jaře, tedy před rozkvětem poupat. Ale můžete to provést i před zimou, a to nejlépe ve chvíli, kdy mu opadají listy. Nepotřebné větve rybízu však má smysl odstranit ihned po odplození – tedy alespoň ty staré, které dokážete bezpečně rozpoznat. Velké rány mají totiž šanci se do zimy dobře zahojit. A jak je poznat? Zaměřte se na tříleté a starší výhony, které hůře plodí.

A proč to udělat co nejdřív? I nepotřebné staré výhony totiž ihned po sběru plodů nasazují poupata na další rok, a tím vlastně odebírají živiny mladým zdravým větvím. Proto je vždy lepší staré a silné větve okamžitě odstranit. Hlavní řez je poté vhodné odložit až do pozdního podzimu, kdy listy opadnou, a keř je možné si dobře prohlédnout a dotvarovat podle potřeby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobré tipy pro řez rybízu

Prořezávání keřů rybízu se provádí v blízkosti země, tedy tak, aby po větvích nezůstaly, pokud možno, žádné pahýly. A jak odlišit staré větve od mladých? Jde to snadno – mladé výhonky jsou světlé, staré naopak tmavě hnědé, silné, a mnohdy také pokryté lišejníkem. Takto vedený řez také stimuluje růst nových výhonů z podzemní části keře, což je dobré.

Z letošních výhonů se pak ponechají nejlépe 3 až 4, aby se keř příliš nezahušťoval. Ty zbývající se pak zkrátí o třetinu délky, čímž se podpoří jejich větvení. Na závěr zbývá rybíz pohnojit například popelem nebo hnojivem z kopřiv. Pokud pokládáte mulč, proveďte tento krok ještě před tím.

Naučte se, jak si poradit s jarním řezem rybízu, a to s černým i červeným

Jaká hnojiva máte na zahradě v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články