Vypěstovat vlastní mrkev není náročné, jen to chce trochu trpělivosti. Ochráníte-li sazenice před plevelem a škůdci, můžete ji sklízet celý rok.
Mrkev nesmí chybět takřka v žádné zahradě. Je chuťově výborná a plná vitamínů. Kromě klasické dlouhé oranžové mrkve lze pěstovat i kultivary jiných tvarů a barev, například malé kulaté kořeny nebo mrkev v odstínech červené, žluté nebo fialové. Mrkev se pěstuje jednoduše ze semen, a nemusí to být jen na záhonech, ale klidně i v dostatečně velkých květináčích nebo v pytlích. Domácí mrkev nebude mít takřka nikdy dokonalý tvar jako ta ze supermarketu, ale chutnat bude mnohem lépe. Navíc její pěstování není nijak náročné.
Rozhoduje kvalita semínka i půdy
K dostání jsou semínka mnoha odrůd. Při výběru berte v potaz nejen zajímavý tvar a barvu kořenu, ale také to, jaké máte v zahradě pro pěstování mrkve podmínky – zejména jak vypadá půda. Mrkev má ráda lehčí, dobře odvodněnou půdu na slunečném místě. Pokud je u vás půda těžká nebo jílovitá, hrozí, že mrkev bude zakrslá nebo rozvětvená. Sáhněte tedy radši po druzích kulatých tvarů nebo s krátkým kořenem. Řešením je také pěstovat mrkev ve vyvýšených záhonech.
Pěstování mrkve od semínka
S výsevem mrkve se začíná již brzy na jaře. Některé rané odrůdy lze vysévat již v únoru nebo březnu a přikrýt je bílou netkanou textilií. Hlavní období vysévání je od dubna do června. Spousta druhů se hodí i k opakovanému výsevu. Podrobné informace o výsevu a pěstování mrkve najdete na obalu od semínek. Mrkev vysévejte 1 cm hluboko, do řádků vzdálených od sebe 20 – 30 cm. Semínka klíčí velmi pomalu, takže se obrňte trpělivostí. Mladé sazenice mohou ohrožovat slimáci, zajistěte jim proto vhodnou ochranu.
Dopřejte mrkvi trochu péče
Pokud jste vyseli mrkev příliš nahusto, bude třeba ji protrhat a dopřát tak rostoucím kořenům více místa pro rozvoj. Mrkev není náročná na zálivku, pravidelně ji zalévejte jen zpočátku, aby správně zakořenila a mohla se vyvíjet. Později stačí zalévat jen při dlouhodobém suchu. Důležité je ale při pěstování mrkve pravidelné odstraňování plevele, který by mohl rostliny utlačovat. Pravidelně plejte mezi řády, v blízkosti sazenic raději ručně, abyste je nepoškodili.
Braňte mrkev proti škůdcům
Stejně jako jinou zeleninu mohou i mrkev ohrožovat některé druhy škůdců. Jsou jimi především drátovec, pochmurnatka a mšice mrkvová. Nejlepším bojem proti nim je prevence. Mrkev – ani jinou zeleninu – nikdy nepěstujte na stejných záhonech jako v loňském roce (nebo ještě lépe tři předchozí roky). Odradit škůdce mohou i plodiny pěstované na stejném místě – cibule, pórek či česnek. Úrodu můžete chránit také tím, že záhony přikryjete ochrannou sítí.
Bohatou sklizeň správně uskladněte
Mrkev je hotová ke sklizení za 12 až 16 týdnů od vysetí. Při opakovaném výsevu si ji tak můžete dopřávat čerstvou skoro celý rok. Mrkev ale můžete sklízet až do zimy. Sběr provádějte opatrně pomocí rycích vidlí. Kořeny skladujte zasypané pískem v chladné a vlhké místnosti – ideálně ve sklepě. Můžete je posypat česnekovými slupkami proti plísni. Mrkev můžete také ponechat na záhoně, přikrýt tkaninou a sklízet dle potřeby.