Důležitá pravidla pro rychlý růst petrželky: Namočená semínka a teplá půda jsou základ

Pěstování petržele nebylo nikdy snazší. Důležitá je hloubka výsevu, ošetření semen, ale také teplota půdy a okolí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování zeleniny má svá pravidla, která není radno přehlížet. Stejně tak je tomu ale i v případě vybudování bylinkové zahrádky. Já je mám ve velké oblibě, proto nemůže chybět libeček ve velkém množství, tymián, rozmarýna, bazalka a koriandr. A kolikrát zkouším i jiné. Další stálicí je poté petrželka, která je skvělá jako ozdoba jídla, ale také pod maso a do polévek. Víte ale, jaké jsou zásady jejího úspěšného pěstování?

Zimu nemá nikdo rád

Jak Chalupáři-Zahrádkáři radili, právě duben je optimální čas pro výsev této oblíbené natě. Dá se ale pěstovat prakticky celoročně. „Já kolikrát vysadím semena už dříve, jak se na kousek zeleného těším. Ale v pohodě je i květen či červen, naštěstí roste petržel rychle,“ podělila se o svou zkušenost paní Beáta D. z Lanškrouna. Aby ale bylo pěstování ze semen úspěšné, je důležitá teplota zeminy. V promrzlé půdě se jim dařit nebude, naopak je-li stabilně pokojová teplota okolo 20 °C, semena klíčí výrazně lépe a rychleji.

Lidé si ho pletou s petrželkou: Bolehlav plamatý má sice stejné listy, je však vysoce jedovatý

Před samotným zasazením je vhodné je namočit, což také velmi pozitivně ovlivní jejich klíčivost. Zatímco Chalupáři-Zahrádkáři doporučují peroxid vodíku, je možné použít také růstový stimulátor a ponořit je na 4–5 hodin. Další alternativou je pak 30–40% alkohol. Zde bude bohatě stačit 30 minut. A asi nejrychlejší a nejlevnější je jejich smočení v horké vodě. Ta by měla mít přibližně 60 °C, semena nechte ponořená 2 minuty a poté dejte osušit na papírovou utěrku. Následně je můžete zasadit.

I hloubka výsevu je důležitá

Petržel je možné pěstovat v květináči, případně rovnou v záhoně. Například web iReceptář radí jejich zasazení mezi okurky, kterým prospívá. Ať už se rozhodnete jakkoli, semena by rozhodně neměla být hlouběji než 2,5 cm.

Pěstování petržele iZdroj fotografie: Uživatel aimee rivers / Creative Commons / CC BY-SA
Petržel je možné pěstovat i na parapetu, nebo je vysadit do záhonu

Nať má mnoho zdravotních přínosů. Je zdrojem vitamínu C, železa, hořčíku a draslíku. Působí močopudně a zlepšuje krevní oběh. Nastávající maminky by ale měly být na pozoru. Její nadměrná konzumace ve vyšším stádiu těhotenství může způsobit stahování děložního svalstva a předčasný porod, uvádí web ZdravíNároda.

Jak se daří pěstování petržele vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články