Kefír a hořčice by se nikdy neměly vyhazovat, na zahradě pomohou k dosažení vysněné úrody

Dokonalé úrody a ochrany před škůdci a chorobami snadno docílíte i přírodními produkty. Prim hrají kefír a hořčice.

Jak hnojit sazenice horcice i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zahradničení patří mezi mé nejoblíbenější činnosti. Nesmírně mě baví a naplňuje když vidím, že z malých semen vyroste silná rostlina, která mi dává zdravé a kvalitní plody. Přírody je nutné si vážit, stejně jako darů, které nám věnuje. Ačkoli jsou situace, kde je jednoznačně jednodušší použít chemii, na běžné pěstování si bohatě vystačíte s přírodními produkty. Výsledkem jsou pak 100 % bio výpěstky, a to by měl být cíl domácího snažení. Výtečně se osvědčí nejen zbytky určené k vyhození, ale také kefír či hořčice.

Úspěšný boj se slimáky

Aby se rostlinám dobře dařilo, potřebují nejen vhodné stanoviště a optimální množství vody, ale také pravidelné doplnění živin a minerálních látek. V tomto ohledu je výtečná například kávová sedlina, píše web FairMade. Pomůže v boji se slimáky, ale také obohatí kompost. „Já jsem si pomocí lógru, který bych normálně vyhodila, změnila barvu hortenzií na modrou. Může za to jeho kyselost,“ napsala nám paní Anna T. z Přelouče.

Kolosální úrodu okurek v roce 2023 zařídí zálivka z kefíru a syrovátky

Slimáci dokáží veškerou snahu poměrně rychle zhatit. Boj s nimi může být zdlouhavý, ale chcete-li plodiny zachránit, je nutné vytrvat. Kromě jiného s tím vypomůže také docela obyčejná hořčice, kterou k smrti nenávidí, stejně jako i jiné aromatické látky. Oceňovaná jsou také hořčičná semena, která stačí poházet do záhonů. V rozmixované podobě jsou ve spojení s vodou také funkčním přípravkem proti mšicím a jiným škůdcům a je tak dobré postříkat s ním i sazenice rostlin, jak Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali již dříve.

Kefír ochrání okurky

Mléčné výrobky mají nezastupitelnou roli. Hodí se i obyčejné mléko, které Chalupáři-Zahrádkáři jednohlasně doporučují jako nejlepší hnojivo pro rajčata. Zajistí zdravé plody a působivou velikost, navíc je ochrání před mnoha chorobami, na která jsou náchylná.

Žena nalévá mléko do sklenice iZdroj fotografie: Piqsels
Mléko i kefír patří mezi jedničky v boji se škůdci a nemocemi

Web iReceptář doporučuje na postřik okurek kefír. Rozmíchejte 1 litr kefíru v 10 litrech vody a přidejte 3 kapky jódu. Předejdete tak žloutnutí listů a dodáte rostlinám potřebnou energii a živiny. Letošní úroda této zeleniny tak bude fenomenální!

Jaké přírodní produkty jsou na zahradě vaše oblíbené?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články