Pomocnice rybí moučka: Zvýší úrodnost půdy a dá navždy stopku škůdcům

Pokud máte doma rybí moučku nebo jinou podobnou surovinu, přidejte ji do půdy – vyplatí se to. Vaše zahrada bude mnohem úrodnější.

Pomocnice rybí moučka: Zvýší úrodnost půdy a dá navždy stopku škůdcům i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moudří zahrádkáři vědí, že jaro je kritickým obdobím pro přípravu půdy, jak potvrzuje i web Bob Vila. V tomto období může jediný postup výrazně zvýšit úrodnost půdy a připravit ji na bohatou a zdravou úrodu.

Síla rybí moučky pro zahradu

Rybí moučka je přírodní hnojivo získané z rozemletých kostí ryb. Je bohatá na základní živiny, zejména fosfor, který je nezbytný pro vývoj kořenů, kvetení a plodů. A jako bonus zajišťuje i jejich pomalé uvolňování, což zajišťuje, že rostliny dostávají potřebnou výživu po delší dobu.

Dokáže tak nahradit kompost, který se podle webu Gardeners používá ke hnojení záhonů nejčastěji. Rybí moučka navíc podle mých zkušeností pomáhá snižovat kyselost půdy, takže je vhodná pro širokou škálu plodin a zahradních ploch. Při správném použití dokáže nahradit i hnůj, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Pomocnice rybí moučka: Zvýší úrodnost půdy a dá navždy stopku škůdcům

Jak využít na zahradě kostní moučku: Levné hnojivo pomůže každé rostlině

Použití rybí moučky na podzim

Použití rybí moučky na podzim je jednoduchý postup, který může půdě na vaší zahradě výrazně prospět.

  • Zvolte si kvalitní rybí moučku z renomovaného zdroje. Čím jemnější struktura, tím snadněji bude půda absorbovat živiny.
  • Pro dosažení optimálních výsledků se řiďte doporučenými pokyny. Použijte přibližně 100 gramů rybí moučky na metr čtvereční. Je důležité vyhnout se nadměrné aplikaci, protože příliš velké množství živin může rostlinám uškodit.
  • Rybí moučku rovnoměrně rozprostřete po povrchu půdy na určeném místě zahrady. Můžete použít zahradnickou lopatku nebo ruce, ale dbejte na rovnoměrné rozprostření, aby byla zajištěna stálá dostupnost živin.
  • Pokud připravujete záhon pro výsadbu cibule, přidejte ke rybí moučce i tu dolomitovou, postup jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři uvedli publikovali nedávno.
Aby se vašim plodinám tento rok na zahradě dařilo, musíte jim zajistit tu správnou výživu – a to nejlépe ještě teď. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim plodinám tento rok na zahradě dařilo, musíte jim zajistit tu správnou výživu – a to nejlépe ještě teď

Jak aplikovat moučku na záhony

Jemně zapravte rybí moučku do vrchní vrstvy půdy. K tomu můžete použít zahradní vidle nebo lopatku. Promíchání rybí moučky s půdou zajistí, že živiny začnou reagovat se složkami půdy. A to je vše. „Jakmile je rybí moučka na místě a smíchaná s půdou, příroda se postará o to, aby vše proběhlo v pořádku. Během následujících měsíců se živiny pomalu zpřístupní vašim rostlinám a pomohou jim ve vývoji kořenů a celkovém růstu,“ říká zahradník Gabriel S. z Hradce Králové, který na tento způsob nedá dopustit.

Po zapravení rybí moučky také zahradu pořádně zalijte. To pomůže nastartovat proces uvolňování živin a zajistí, že se živiny dostanou opravdu až ke kořenům,“ dodává ještě.

Jak hnojíte na podzim svou zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články