Pěstování paprik je poměrně jednoduché. Aby vám však daly opravdu maximální úrodu, musíte jim dopřát ty správné živiny.
Paprika setá, někdy také zvaná roční (to kvůli doslovnému převodu jejího latinského jména Capsicum annuum) tak trochu klame názvem. Neroste totiž pouze jeden rok – naopak, v optimálních podmínkách přežívá i několik let a dokáže vyrůst do opravdu obdivuhodných rozměrů. Na našich zahradách tomu tak sice nebývá, ovšem i tak můžete tuhle skvělou zeleninu perfektně podpořit. Stačí si k ruce vzít mléko, jak radí web NašeZahrada.
Co vědět o paprikách
Mezi běžně pěstované druhy patří Capsicum annuum, Capsicum chinense, Capsicum frutescens, Capsicum baccatum a Capsicum pubescens. Tyto rostliny pocházejí z Ameriky, kde jídelníček tamních obyvatel obohacují již tisíce let. Vyžadují teplé podmínky a jsou citlivé na mráz a extrémní chlad, jak informuje web Zahrada.
Nutriční požadavky paprik
Papriky jsou náročné na výživu a k plnému rozvoji svého potenciálu potřebují vyvážený přísun mnoha důležitých látek. Významně jim prospívá především stálý přísun dusíku, fosforu a draslíku, a to společně s dostatečným množstvím hořčíku, vápníku a síry. Velmi jim proto svědčí především kompost nebo dobře uleželý hnůj (více o tomto typu hnojení psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku). Pokud si však s těmito hnojivy nevystačíte, zkuste je ještě naboostovat jedním běžně dostupným prostředkem – mlékem.
Nezapomínejte na sílu mléka
Mléko je na zahradě dalším velmi vítaným spojencem. Obsahuje v sobě totiž různé základní živiny včetně vápníku a dalších stopových prvků, které posilují stonky a podporují vývoj kořenů. Chcete-li ho použít jako tekuté hnojivo, zřeďte ho s vodou v poměru 1:10 a používejte ho k výživě paprik každé tři týdny. Tento režim, pokud se dodržuje až do konce sezóny, může zvýšit produkci plodů a zvýšit odolnost rostlin vůči chorobám. A přitom vás takové hnojivo nestojí skoro nic.