Kompost patří na každou zahradu milovníka zeleně, který to se svým koníčkem myslí opravdu vážně. Můžeme na něj totiž hodit prakticky jakýkoli odpad a ten se časem promění v užitečnou a výživnou zeminu, která obohatí záhony, nebo dokonce vyživí rostliny pěstované v květináči. Avšak ne vždy se nám kompostování daří tak, jak bychom chtěli. A leckdy stojí za neúspěchem doslova banality.
Jak se správně starat o kompost
Při kompostování je nutné dbát na správný a dostatečný přísun živin, ale také vody a kyslíku. To vše je k úspěšnému kompostování potřeba. Dobrý kompostér musí být poměrně hodně vzdušný a dostatečně vlhký. Ne nadarmo se například v parném létě doporučuje jeho prolití vodou. Pokud je materiál vzdušný jen málo, dojde u něj k hnilobě, protože nebude mít k potřebným kompostovacím procesům dostatek vzduchu.
Potřeba je však také uhlík a dusík, jejichž správné poměry jsou důležité pro účinné a rychlé kompostování jakéhokoliv odpadu.
- Vždy je zapotřebí více uhlíku než dusíku (přibližně v poměru 25 : 1).
- Myslete na to že tzv. hnědý odpad (větvičky, sláma apod.) obsahuje hodně uhlíku.
- Zelený odpad je bohatý na dusík a bílkoviny.
- Zelený odpad by proto měl být vždy důkladně promíchán s hnědým odpadem.
Další tipy pro správné kompostování
Mezi vrstvy hnědé a zelené části kompostu můžeme pro urychlení celého procesu rozprostřít tenkou vrstvu zeminy. Ta zamaskuje nepříjemné pachy a zároveň obsahuje prospěšné organismy, které zpracování urychlují. Postupem času se však kompost díky procesům probíhajícím uvnitř propadá, proto by se měl každé 2 až 3 měsíce velmi důkladně přeházet. Tím ho opět vrátíme do žádoucí podoby a především ho provzdušníme.
Jak dlouho trvá proces kompostování
Čerstvý kompost se při dodržení všech podmínek péče a tvorby vytvoří asi za 3 měsíce. Ovšem pokud chcete ten opravdu vyzrálý, musíte si počkat asi 12 měsíců. Zralý kompost poznáte snadno – je tmavý, leckdy až černohnědý a voní po vlhké půdě. Nesmíte však zapomenout na to, že ne všechen biologický odpad do kompostu patří. Vyhnout byste se měli například tomuto:
- velké větve stromů,
- papír (jen omezeně),
- skořápky z ořechů (jen omezeně),
- smažené kuchyňské zbytky,
- olej,
- tuk a kosti,
- chemikálie,
- zbytky vánočních stromků,
- kaštany a žaludy (jen omezeně)
- a zbytky jehličnanů (jen omezeně).
Jak použít colu na kompost
Někdy však ani tato péče nestačí a proces kompostování se vám zkrátka nebude dařit tak, jak si představujete. A právě tady přichází na řadu zmiňovaná cola. Je v zásadě jedno, zda vsadíte na původní originál, nebo některou z náhražek, nesmí však obsahovat umělá sladidla. Cukr totiž podporuje zdraví prospěšných mikroorganismů, které se v kompostu nachází. Pokud tedy jednou týdně nalijete do kompostu lahev coly, opravdu tím celý proces urychlíte.
Použití coly na zahradě
To však není z této oblasti rozhodně vše. Cola se totiž nehodí jen na kompost – poslouží i jako skvělé hnojivo pro kyselomilné rostliny, jako jsou například borůvky, azalky, okrasné trnky, rododendrony, měsíčky, begonie, klikvy, magnolie, okrasné jehličnany, vřes, hortenzie nebo brusinky. A jako postřik dokáže zahubit i některé škůdce. Byť se hodí především jako první pomoc do chvíle, než si opatříte něco jiného.
Nikdy však nepoužívejte colu neředěnou. Obsahuje kyselinu fosforečnou, která by mohla rostlinám ublížit. Na jeden litr vody použijte jednu sklenici a teprve tímto roztokem své svěřence zalijte. Někteří zahradníci nedají dopustit ani na přihnojování paprik tímto prostředkem nebo na péči o rajčata. Dejte však pozor, aby se tekutina nedostala na listy a plody – vždy ji pečlivě lijte pouze ke kořenům.
Cola jako čistič skvrn
Ovšem tento všestranný nápoj se uplatní i při péči o domácnost. Skvěle se například hodí na olejové skvrny na příjezdové cestě nebo v garáži. Stačí na ně nalít trochu coly, nechat několik hodin odpočívat a poté vyčistit běžným způsobem. A pomůže i na znečištění od propisek. Nejprve na skvrnu nasypte trochu jedlé sody. Poté použijte colu a nechte 5 minut odpočívat. Skvrny z oblečení, koberců i jiných textilií pustí samy.
Uplatní se však i při čištění kola. Stačí, když nalijte trochu coly na rezavý rám a poté ho snadno zbavíte nečistot jen za pomoci hadříku. A pokud se potýkáte s usazeninami od oleje, nalijte do pánve malou sklenku coly. Poté ji vraťte zpět na oheň a nechte při nízké teplotě vařit asi hodinu. Poté už stačí vaši pánev umýt jako obvykle a uvidíte, že se veškerá špína uvolní mnohem rychleji a bez námahy.
A k jakým účelům používáte colu v domácnosti vy?