Prořezání stromů meruněk zajistí větší úrodu a zastaví šíření chorob a plísní

Pravidelné prořezávání ovocných stromů patří mezi nejdůležitější činnosti, které byste rozhodně neměli vynechávat. Takto svým meruňkám odlehčíte a podpoříte jejich další růst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spoustu zkušených zahradníků vede spory o správném načasování provádění řezu ovocných dřevin. Pro váš strom je rozhodně lepší provést alespoň nějaké prořezávání, než úplné vynechání tohoto kroku. Tím zajistíte stromu delší životnost, stimulujete růst nových výhonků a vytvarujete jeho korunu do požadovaného tvaru. Absence prořezávání může způsobit zpomalení nebo úplně zastavení jeho vývoje, a to byste zcela jistě nechtěli.

Péče o přesazené stromy

Při přesazování sazenic dochází často ke ztrátě drobných vlásečnicových kořenů, které se starají o výživu stromu. Abyste podpořili rozvoj kořenového systému, je potřeba výhonky patřičně zkrátit. Ideální doba pro výsadbu nových meruňkových stromů nastává na začátku jara, dokud se rostlina nachází stále ještě v klidovém režimu. Takto získají dostatek času pro adaptaci na nové prostředí.

Výhody pravidelného prořezávání

Pravidelné prořezávání větví stimuluje vývoj a růst nových výhonků. V důsledku toho poroste váš strom mnohem rychleji, než meruňky bez tohoto ošetření. Odstraněním starých, poškozených nebo nemocných větví navíc uvolníte místo a zajistíte dovnitř koruny větší přísun vzduchu a světla. Zabráníte tak vzniku a šíření chorob a plísní.

prořezávání meruňky iZdroj fotografie: Pixabay

Proč je důležité korunu stromu tvarovat

Ponechávat větve volně se rozrůstat do neurčitého tvaru není vždy tím nejlepším řešením. Pokud chcete docílit co největší úrody, je potřeba vaši meruňku prořezáváním vytvarovat. Čím pečlivěji budete tuto práci každoročně provádět, tím jednodušší a menší řezy budou třeba. Takto vytvoříte jen malé rány, které se snadno a rychle zacelí, aniž by stromu hrozilo velké riziko nákazy.

Jak správně prořezávat meruňky

Větve a výhonky ovocných stromů byste měli řezat pod ostrým úhlem a v dostatečné vzdálenosti od pupenů, abyste je tímto krokem nezahubili. Řez provádějte nad pupenem směřujícím od stromu ven. Koruna by měla být na konci vaši práce dokonale provzdušněná. Všechny větve a výhonky by měly růst ve tvaru ,,V”. K práci používejte vždy čisté a ostré nástroje, aby se rána snadno zacelila a nedošlo k infekci.

Jak na prořezávání meruněk

Jak prořezáváte meruňky na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články