Rajčata, papriky i okurky porostou jedna báseň, stačí použít zálivku z popela

Pokud chcete letos svou plodovou zeleninu vyživit opravdu dobře a přitom levně, pak vsaďte na obyčejný dřevěný popel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste si všimli, že vaše rajčata, papriky i okurky zpomalily v růstu, stagnují a jednoduše se nevyvíjejí, pak musíte zasáhnout. Po aplikaci tohoto přírodního hnojiva uvidíte zlepšení během několika málo dní. Listy začnou rychle růst a objeví se i množství poupat. Musíte jen vědět, co pro spokojenost svých rostlin udělat.

Proč dojde k zastavení růstu

Existuje několik důvodů, proč rajčata, papriky a okurky po přesazení do zahrady nebo skleníku nemusí dobře prospívat:

  • Náhlé změny teplot: Pokud teplota klesne například pod 8 až 10 °C, rajčata a okurky jednoduše přestanou růst. A stačí na to jen pár chladnějších dní.
  • Nepravidelné zalévání a sucho: To je pro rajčata a papriky velmi škodlivé. Zbožňují vodu, a to zejména během vegetace. Pokud například okurky nezaléváte, když to potřebují, plody získají hořkou chuť. Také rajčata přestanou růst, nevytvoří nová poupata a ty stávající jednoduše opadají.
  • Třetím důvodem je nedostatek živin, a to i přes dodržování prvních dvou bodů. Pro prevenci nebo řešení tohoto problému se vám bude hodit dřevěný popel.

Jak hnojit dřevěným popelem

Popel zlepšuje kvalitu kyselé půdy tím, že ji alkalizuje, a pomáhá mikroorganismům v půdě rychleji rozkládat organické látky, pokud byla předtím obohacena hnojivy. Kromě toho hraje zásadní roli v účinném boji proti různým škůdcům a chorobám rostlin. Zde je to, co budete k přípravě hnojiva z popela potřebovat:

  • 1 šálek dřevěného popela
  • 10 litrů vody

Toto hnojivo se aplikuje (nejlépe při přesazování rajčat, paprik a okurek) tak, že se vloží do výsadbové jámy, nebo až 7 až 10 dní po zakořenění. Špatná aplikace by totiž mohla mít za následek poškození rostlin.

hnojení okurek iZdroj fotografie: Freepik

Způsob přípravy hnojiva z popela

Vodu a dřevěný popel důkladně promíchejte a nechte roztok několik dní louhovat. Po uplynutí této doby jej znovu dobře promíchejte a rostliny vydatně zalijte (vždy ovšem na vlhkou půdu). V průměru na jednu rostlinu použijte půl litru roztoku dřevěného popela. A proč to funguje? Popel obsahuje přibližně 17 až 18 % uhličitanu vápenatého a 16 % křemičitanu vápenatého, které pomáhají rostlinám vstřebávat z půdy různé vitamíny. Dále v něm najdete také síran vápenatý, chlorid vápenatý a mnoho dalších minerálních látek.

Ty napomáhají rychlému a aktivnímu růstu rostlin a hlavně zabraňují chorobám. Použitím tohoto přírodního přípravku poskytnete rajčatům, paprikám a okurkám základní živiny, které potřebují ke své prosperitě. Alkalizační vlastnosti dřevěného popela vyrovnávají kyselost půdy, zatímco obsah minerálních látek podporuje růst a odolnost rostlin. Roztok působí jako přírodní ochrana proti škůdcům a chorobám a zajišťuje zdravou a bohatou úrodu. A pomoci může i mléko.

Jaké jsou vaše triky při péči o plodovou zeleninu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články