S pálením větví na zahradě opatrně, může za to přijít pokuta

Zjistěte, jak předejít pokutě za pálení listí a větví, a jaké jsou další způsoby, jak s tímto organickým odpadem naložit nebo jej využít.

pálení listí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ořez stromů k zimním pracím na zahradě neodmyslitelně patří, jak píše web iReceptář. Co si však s tím množstvím biologického odpadu počít? Za jeho spálení vám totiž v některých případech může hrozit i vysoká pokuta. Zjistěte, na co si dát při jeho likvidaci pozor, abyste předešli nepříjemným problémům.

Jak se vyhnout pokutě

Přestože se jako nejjednodušší řešení nabízí jejich spálení, ve skutečnosti vám může přinést spoustu problémů. Abyste se případné pokutě vyhnuli, měli byste při jeho likvidaci dodržovat určitá pravidla. Přesné podmínky se však mezi obcemi mohou lišit.

Především je důležité je tuto činnost provádět jen v případě, že je listí i klestí suché a neošetřené žádnými chemikáliemi. Každý, kdo toto pravidlo poruší a zapálí mokrou hromadu shrabaného listí, riskuje podle webu iDnes pokutu ve výši 500 – 150 000 Kč. Jednotlivé obce a města si však mohou samy podmínky upravit a stanovit, kdy je možné bioodpad na zahradě zapálit. Hlavní snahou je přitom předejít znečišťování ovzduší a šíření kouře.

Jaká platí pravidla pro pálení listí na zahradě

Pamatujte si, že za tuto činnost zodpovídá osoba starší 18 let. Oheň musí být založen nejméně 50 metrů od okraje lesa a v bezpečné vzdálenosti od přilehlých budov a dalších citlivých materiálů. Pálit je také zakázáno v období dlouhotrvajícího sucha a při silném větru. Pro případ vypuknutí požáru je nutné mít po ruce hasicí prostředky. Po dokončení pálení musí být místo uhašeno a kontrolováno po dobu alespoň 8 hodin. To mi poradili místní dobrovolní hasiči a zpětně jsem si (pro jistotu) ověřila, že tak to opravdu je.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Bohužel, někdy ale hrozí poměrně vysoké pokuty i za mnohem banálnější věci. Problémem může být třeba pálení trávy na zahradě nebo kácení stromů bez povolení, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Likvidace bioodpadu na sběrném místě

Některé obce a města reagují na potřeby svých obyvatel tím, že na vhodná místa umístí sběrné popelnice, kontejnery nebo jiné nádoby, které je možné k likvidaci organického odpadu využít. Ovšem setkat se můžete i s tím, že obec vyhradí pro pálení listí a větví jedno konkrétní místo, kam stačí vše nepotřebné jednoduše dovézt a zbytek buď nechat na odbornících z obce nebo vše svěřit osobě starší 18 let (vždy se proto informujte o tom, jaká pravidla platí právě u vás).

S vypalováním trávy opatrně, hrozí vám pokuta až 25 000 Kč iZdroj fotografie: Pixabay

Další způsoby, jak naložit s listím

Spadané listí a menší větve je možné využít na zahradě různě. Někteří jej používají pro tvorbu kompostu, jiní jako mulčovací směs okolo některých rostlin a záhonů. Vhodné je také ponechat hromádku listí a klestí někde na kraji zahrady, kde může posloužit ježkům a dalším drobným živočichům k přezimování. Díky tomu pro ně budou zimní měsíce mnohem snesitelnější.

Co děláte se spadaným listím na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články