Sanitární ošetření ovocných stromů a keřů na podzim aneb vše, co potřebujete vědět

Pokud si chcete pojistit úrodu lahodného ovoce i během příští sezóny, pak musíte právě teď věnovat svým stromům a keřům tu správnou péči.

Sanitární ošetření ovocných stromů a keřů během podzimu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S blížícími se mrazy by se majitelé ovocných stromů a keřů měli zaměřit na přípravu svých milovaných rostlin na nadcházející tuhou zimu. Tento proces, často označovaný jako sanitární ošetření ovocných stromů, zahrnuje řadu zásadních činností, jejichž cílem je zajistit zdravý a silný růst stromů v příštím vegetačním období, jak potvrzuje i web Zahradnickákuchařka.

Hnojení stromů na podzim

Magazín Českéstavby pak dodává, že je pro zajištění správného přezimování a následné vitality ovocných stromů nezbytné i podzimní hnojení. „Hnojení stromů a keřů v tomto období přináší řadu výhod, včetně lepší vyzrálosti tkání, zvýšené odolnosti vůči mrazu a suchu a lepší přípravy na zimní měsíce.

Pokud jde o výběr správného hnojiva, doporučuji zvolit hnojivo s vyšším obsahem draslíku (potaše) a nižším obsahem dusíku. Draslík je klíčový pro posílení buněčných stěn rostlin a podporu celkového zdraví, zatímco nadbytek dusíku může stimulovat nový růst, který může být náchylný k poškození chladem,“ napsal nám k tématu čtenář Lubomír P. z Frenštátu pod Radhoštěm.

Aby byla vaše zahrada i v příští sezóně doslova jako ze škatulky, musíte jí právě teď věnovat tu správnou péči iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byla vaše zahrada i v příští sezóně doslova jako ze škatulky, musíte jí právě teď věnovat tu správnou péči

Dostatečná zálivka je také důležitá

Zalévání ovocných stromů na podzim je stejně důležité jako správné hnojení. Dostatečná vlhkost v půdě pomáhá stromům a keřům vytvářet potřebné zásoby na zimní měsíce. Suchá půda může vést k vysychání a poškození, proto je důležité zajistit rostlinám dostatek vláhy. Ještě více se na ni soustřeďte, pokud jste své stromy prořezali – jak na to už Chalupáři-Zahrádkáři také napsali.

Podzimní řez a proč ho dělat

Podzimní řez ovocných stromů má podle mých zkušeností několik účelů.

  • Pomáhá odstranit odumřelé, poškozené nebo nemocné větve, ve kterých se mohou vyskytovat škůdci a choroby.
  • Podporuje také lepší cirkulaci vzduchu a pronikání slunečního světla, což snižuje riziko houbových infekcí.
  • Kromě toho prořezávání pomáhá tvarovat strom pro lepší produkci ovoce v příštím roce.
hnojení švestek na jaře iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete pojistit úrodu lahodného ovoce i během příští sezóny, pak musíte právě teď věnovat svým stromům a keřům tu správnou péči

Bílení kmenů ovocných stromů

Tento nezbytný úkon by měl proběhnout koncem října nebo v listopadu. Ošetření vápnem, často označované jako bílení, zahrnuje aplikaci směsi na bázi vápna na kmeny a spodní větve stromů. Tato vrstva slouží jako ochrana proti různým negativním faktorům, včetně škůdců, chorob a extrémních výkyvů teplot. Další základní pravidla péče ovocné stromy popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Kdy a jak bělit stromy na podzim: Vápno je skvělým pomocníkem

Bělení stromů na podzim: Vápno je klasika, chce to ale přidat i síran měďnatý

Ochrana stromků před zvěří

V oblastech, kde vaše ovocné stromy ohrožuje divoká zvěř, vsaďte na omotání mladých stromků drátěným pletivem nebo specializovanými chrániči. Tento nezbytný krok pomůže zabránit poškození okusem a zajistí, že vaše stromky zůstanou zdravé po celou zimu.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při podzimní péči o stromy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články