Výsadba na podzim ne všem druhům ovocných stromů prospívá. Jabloně jsou však jasnou výjimkou, protože u nich se to jednoznačně vyplatí.
Jabloně (Malus) stále patří na našich zahradách k nejpěstovanějším ovocným stromům. Aby se však zaručeně ujaly, je nejlepší je vysazovat na podzim. Dále je třeba myslet i na správné prořezávání a včasné hnojení. Bez těchto nezbytných kroků se dobré úrody nedočkáte.
Jak postupovat při sázení jabloně
Pro výsadbu si vybere bezmrazý den. Pokud máte jabloň prostokořennou, pak ji jeden den před výsadbou namočte do kbelíku s vodou. Poté vykopejte dostatečně velkou jámu a na její dno uložte výživnou zeminu společně s trochou dřevěného popela, který mladé stromky zásobí vším potřebným.
Dbejte, aby byl kořenový krček nad úrovní půdy. Zeminu také nezapomeňte řádně udusat, a nakonec také zalít. Při sázení kontejnerových jabloní rozvolněte kořenový bal a následně umístěte stromek do půdy tak, aby byl ve stejné úrovni jako předtím. Není tedy možné zasadit jabloň ani příliš hluboko, ani příliš mělce.
Pozor na správnou zálivku
Stromky je třeba pravidelně zalévat, a to i během zimy (vybírejte si bezmrazé dny). Jinak začnou schnout. Co se týče množství zálivky, tak na tříletý až pětiletý strom vám bude stačit pět až osm kbelíků vody, na desetiletý stromek asi 12, a na ještě starší strom budete potřebovat až 20 kbelíků.
Stromy vak mohou vadnout i kvůli kořenovým škůdcům. Pokud máte podezření na jejich výskyt, použijte amoniak. Jednoduše v kbelíku s vodou rozpusťte asi 50 g amoniaku (5 rovných polévkových lžic) a tímto roztokem zalijte jabloně.
Podzimní hnojení jabloní
Pokud jabloně vysázíte teď, měli byste je do příchodu zimy ještě alespoň jednou vyživit. Všeobecně platí, že podzimní hnojení by mělo skončit dva týdny před prvními mrazíky. Pamatujte si také, že před aplikací jakéhokoliv přípravku nebo přírodního prostředku musí být půda navlhčena. Použít můžete jak minerální, tak i organická hnojiva. Na podzim vybírejte především ta, která obsahují draslík a fosfor. Minerální hnojiva se používají pro mladé i dospělé jabloně.
Nejčastěji se používá superfosfát, síran draselný, dřevěný a další účinné prostředky. Ovšem aplikovat lze i organická hnojiva, z nichž je určitě nejoblíbenější možností hnůj. Na metr čtvereční vaší zahrady budete potřebovat asi 10 kilogramů tohoto hnojiva. Můžete použít i dobře zkompostovanou zeminu. Další možností je slepičí trus. 100 gramů sušeného trusu zřeďte asi 15 litry vody a ponechte týden na tmavém místě, aby se správně vyluhoval. Poté trus použijte k zálivce jabloní.
Nově vysazeným stromkům pomohou kvasnice
Máte na zahradě chudou půdu a chcete se ujistit, že se vaše nově vysazené stromky zcela jistě uchytí? Pak použijte hnojení kvasnic. Připravuje se následovně: 100 gramů sušených kvasnic je třeba smíchat se třemi lžícemi cukru a devíti litry vody. Roztok nechte odstát po dobu jednoho týdne. Poté infuzi zřeďte vodou v poměru 1: 20. Jeden strom bude potřebovat přibližně tři litry tohoto tekutého hnojiva. Můžete také použít manganistan draselný smíchaný s vodou, ovšem jen ve velmi nízké koncentraci.
Proč je podzimní hnojení důležité
A proč vlastně vyživovat jabloně už v tomto období? Díky podzimnímu hnojení se totiž zvyšuje imunita stromů, které se stávají odolnějšími vůči chladu a různým chorobám. Ovšem dejte pozor, abyste jim nikdy nedávali příliš velké dávky dusíku. Ten totiž podporuje růst zelené hmoty a zpomaluje dozrávání pletiv, což je před zimou nežádoucí. Stromky „naboostované“ dusíkem totiž častěji namrzají nebo dokonce zcela zmrznou.