Sazenice rajčat porostou jedna báseň, zařídí to kyselina jantarová

Nedovolte, aby letos start vašich rajčatových rostlin cokoli pokazilo. Vezměte si k ruce kyselinu jantarovou a budete mít po starostech.

Jak připravit výživné hnojivo pro sazenice z droždí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vydat se na cestu pěstování sazenic rajčat se podobá vyplutí na obrovský, nepředvídatelný oceán. Zahrádkáři jako zkušení navigátoři netrpělivě očekávají objevení prvních klíčků, protože dobře vědí, že právě tato raná stádia určují směr budoucí sklizně. Tato cesta je však plná výzev. Proč si tedy k ruce nevzít účinného pomocníka?

Rané dny růstu

Po vyklíčení prvních výhonků se zahradník mění na ostražitého pečovatele. Důležité je především přemístění vzešlých sazenic do chladnějšího prostředí (18 až 20 °C). Tato teplota totiž značně omezuje nadměrné prodlužování stonků a podporuje vývoj silného kořenového systému. A hodit se rozhodně bude i správná výživa.

Dejte sbohem plísni na sazenicích, pomocnou ruku podá lžička skořice

Kyselina jantarová: Elixír růstu

Kyselina jantarová podle webu AgroKbTrade působí jako katalyzátor a oživuje sazenice takříkajíc zevnitř. Její aplikace dodává rostlinám sílu potřebnou k překonání nejistých počátečních fází růstu. „Tento přírodní stimulátor nejen posiluje kořenový systém, ale také zlepšuje vstřebávání živin, čímž vytváří předpoklady pro bujný a živý růst,“ dodává k tématu zahradnice Jana T. z Toužimi.

Zařazení kyseliny jantarové do rutinní péče je jednoduché – postačí vám několik granulí rozpuštěných ve vodě, které se aplikují jako zálivka jednou do týdne. Pokud seženete kyselinu jantarovou pouze v tabletách jako já (nakonec jsem pochodila až na internetu, v naší obecní lékárně ji neměli), pak jednu tabletu rozpusťte v 1 litru vody a použijte stejně jako v případě granulí. Více psali o výhodách tohoto postupu Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Pokud semena v květináči nevzejdou, může to mít celou řadu důvodů. Ale když se s nimi seznámíte, můžete je eliminovat. Pomůže popel. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby se vám letos úroda rajčat opravdu vyvedla, pak musíte vsadit na ta správná hnojiva. Pomohou i kyseliny

Ovesné vločky: nečekaný spojenec

Web iReceptář doporučuje další netradiční, ale účinný zdroj živin – ovesné vločky. Rostlinám prý dodávají fosfor, zinek, vápník a hořčík. Stačí je přes noc namočit ve vodě, následně rozemlít a výslednou tekutinu přecedit. To, co vám zbude, je hnojivo tak akorát naředěné pro výživu mladých sazenic. Používejte ho jednou za týden – vašim rostlinkám rozhodně přijde vhod.

Jak a kdy vysévat semena rajčat – návod

Jak se o své mladé sazenice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články