Semínka paprik by se neměla nevyhazovat, během letní sezóny ušetří spoustu peněz

I vy můžete mít doma krásné a šťavnaté papriky. Stačí jen sáhnout po semínkách, která vám zbudou při zpracování těch z obchodů.

Jak na výsev paprik a co zajistí úspěch při klíčení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování paprik ze semen zachráněných z předchozích sklizní nebo dokonce z paprik zakoupených v obchodě je podle mých zkušeností činností, která vám může ušetřit hodně peněz. Semínka totiž nemusíte kupovat, jak radí i web DesateroTváříOsobnosti – soustředit se však musíte na papriky vypěstované u nás. U těch, dovezených třeba ze Španělska, totiž vůbec není jistota, že se v našich podmínkách ujmou.

Výběr správných paprik

Začněte výběrem plně vyzrálých paprik z nejsilnějších rostlin. Pokud používáte papriky zakoupené v obchodě, mějte na paměti, že mnohé z nich jsou hybridy a nemusí dávat semena, která odpovídají vlastnostem mateřské rostliny. Chcete-li dosáhnout spolehlivých výsledků, použijte pro první výsadbu semena registrovaných odrůd nebo si kupte semena od renomovaného dodavatele.

Aby se sazenice paprik dobře zakořenily, do půdy stačí přidat trochu popela

Extrakce a sušení semen

Papriku opatrně rozřízněte, abyste její vnitřek poškodili pokud možno co nejméně. Poté vyjměte semena a rozložte je na papírovou utěrku. Nechte je sušit na vzduchu mimo dosah přímého slunečního záření na místě s dobrou cirkulací vzduchu. Tento proces může trvat několik dní. Jakmile uschnou, uložte je v označené obálce na chladném a suchém místě, dokud nebudete připraveni k výsevu.

Jak vysévat semena paprik

Naplňte misku na semena nebo malé květináče kvalitní směsí pro založení semen, kterou můžete obohatit trochou kompostu, abyste získali další živiny, jak radí web ČeskéStavby. Půda by měla být kyprá, dobře propustná a úrodná. Semena zasaďte asi 1-2 cm hluboko do půdy. Lehce je zasypte zeminou nebo vermikulitem, který kolem nich pomáhá udržet vlhkost a zároveň umožňuje průnik světla, což je pro úspěšné klíčení absolutně nezbytné.

Pěstování paprik nemusí být tak obtížné, jak to na první pohled vypadá. Skvěle pomoci může obyčejná zálivka z jódu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nechcete utrácet za semínka paprik, myslete na jejich výsev už s předstihem a schovejte si je z plodů koupených v obchodě

Jemně zalévejte, abyste půdu navlhčili a semena se nevymývala. Ideální teplota pro semena papriky je 21 °C až 29 °C. V případě potřeby můžete k udržení stálé teploty použít tepelnou podložku. Za optimálních podmínek semena obvykle vyklíčí během 1-2 týdnů. A kdy je přesadit ven? Tomu už Chalupáři-Zahrádkáři věnovali samostatný článek.

Jaké jsou vaše oblíbené postupy při péči o papriky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články