Močovina a síran draselný nejsou jen hnojivy. Uplatí se také jako součást šikovné integrované ochrany proti škůdcům.
Rajče čerstvě utržené ze svěže zeleného keříku a ještě vonící sluníčkem a deštíkem je pro mnoho z nás opravdu neodolatelným lákadlem. Abyste si však takových drobných potěšení mohli užívat až do konce léta (a možná ještě déle), musíte se právě teď o své rostlinky řádně postarat, jak píše web NašeZahrada.
Jak uplatnit močovinu při pěstování rajčat
Močovina, hnojivo s vysokým obsahem dusíku, má pro vegetativní růst rajčat opravdu zásadní význam. Po rozpuštění ve vodě totiž poskytuje snadno dostupný zdroj dusíku, který podporuje růst listů a stonků, a tím podporuje vývoj silných rostlin, jež vám dopřejí opravdu velké množství lahodných plodů.
Pro začátek rozpusťte 50 až 60 g močoviny v 10 litrech vody. Tento roztok by měl být na rajčata aplikován přibližně do poloviny července, tedy v době, kdy je třeba u nich ještě podpořit vegetativní růst, aby byl zajištěn silný vývoj pupenů a chutné plody. Dodatečné živiny dodané močovinou podporují bujné olistění a rovněž připravují rostliny na velké zatížení plody, jak informuje web iRecept.
Vliv na škůdce nelze popřít
Zajímavé je, že bujný růst vyvolaný močovinou může přispívat k jevu známému jako „maskování“. Zdravé, rychle rostoucí rostliny jsou totiž pro škůdce často méně atraktivní. Kromě toho může silná vůně močoviny sama o sobě působit jako odstrašující prostředek. V takovém případě ji však musíte naředit třikrát víc a použít jako postřik.
Úloha síranu draselného
Když rajčata vstoupí do fáze dozrávání plodů, jejich nutriční potřeby se přesunou směrem k draslíku a fosforu, které podporují vývoj květů a plodů. Pro optimální výživu proto připravte roztok obsahující 7 až 10 gramů síranu draselného, 10 gramů superfosfátu a 10 litrů vody. Tuto směs je třeba důkladně promíchat a aplikovat, aby rajčata získala potřebný fosfor a draslík.
A jak toto hnojivo působí proti škůdcům? Je všeobecně známo, že draslík zvyšuje tloušťku buněčných stěn, takže rostliny jsou méně náchylné k napadení savým a žravým hmyzem. A to se během léta rozhodně hodí. Jako skvělé hnojivo se vám může i kompost nebo popel a vaječné skořápky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.