Cestu k velké úrodě švestek zkrátí slepičí trus

Slepičí trus je bohatým zdrojem dusíku, který švestky ocení především na jaře. Těšit se můžete na opravdu pohádkovou úrodu.

Prořezávání švestky na podzim: I pár střihů zajistí úrodu v příští sezóně i Zdroj fotografie: Nenad Markovič / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Letní zahrada přináší spoustu potřebných vitamínů, živin a minerálů ve formě právě uzrálých plodů. Švestky patří mezi nesmírně oblíbené ovoce a máte-li štěstí na extra velké a šťavnaté kousky, jistě se už, stejně jako já, nemůžete dočkat. Jsou výtečné k samotné konzumaci, do koláčů, ale také je můžete snadno uchovat ve formě zavařeniny jako kompot. O stromy je ale nutné systematicky pečovat, jinak budou chátrat a kýženého ovoce se nedočkáte.

Každá roční doba má jiné nároky

Jaro je pro veškerou zeleň velmi náročným obdobím, kdy jednoduše doslova prahne po živinách. A je na vás jí tuto péči dopřát. V období aktivního růstu listů a zelených částí stromy vyžadují zejména dostatečný přísun dusíku. „Podporuje růst kořenového systému, výhonků a olistění,“ říká zahrádkář pan Marek V. z Kraslic. Optimální je kejda z mladých kopřiv, jak Chalupáři-zahrádkáři radili již dříve. Ta je vhodná prakticky pro celou zahradu.

Stejně tak vhodný je ale také například kompost, který můžete obohatit čajem, kávou i odřezky z ovocných keřů, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři psali. Bohatou úrodu ale zajistí rovněž slepičí trus, který je bohatý právě na dusík. Jak na to? Rozpusťte 1 kg trusu v klasickém kyblíky o objemu 10 litrů. Nechte odstát na tmavším místě po dobu 2–3 dnů. Nálev doporučujeme jednou denně promíchat. Následně jej zřeďte v poměru 1:4 a aplikujte ke kořenům.

Množení keřů rybízu

Rybíz si rozumí se slepičím hnojem, úroda je pak výrazně vyšší

Kdy je čas na draslík

V době kvetení je dle webu iReceptář vhodné švestky prořezat, ale také doplnit draslík. Ten ovlivňuje nejen výsledné množství plodů, ale také jejich kvalitu. Dodejte potřebné hnojivo před kvetením, po odkvětu a také v červenci, kdy strom začíná plodit. Na podzim se opět nebojte použít slepičí trus obsahující dusík. V tomto období enormně roste kořenový systém.

Švestka v květu iZdroj fotografie: Piqsels
Na jaře, v období květu, potřebují švestky přísun draslíku

Zdravotní přínos švestek

Tyto ovocné stromy je rozhodně dobré pěstovat. Výtečně se hodí v případě trávicích potíží, jako je zácpa či nadýmání. Podporují také močové cesty, krevní oběh a snižují hladinu cholesterolu v krvi, jak uvádí web NaturaMed.

Jak pečujete o švestky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články