Tajemství mistrů zahradníků pro zvýšení úrody zeleniny zajistí letos dokonalou úrodu

                   

Chcete si letošní rok dopřát skutečně bohatou úrodu zeleniny? V takovém případě se vám budou hodit následující rady a tipy pro skvělé přípravky na doplnění důležitých živin a ochranu před chorobami a škůdci. Velkou předností všech uvedených receptů je jejich přírodní původ, kdy máte jistotu, že nejde o žádnou nebezpečnou a drastickou chemii.

Základní recept na univerzální hnojivo

Pro vytvoření obyčejného základního hnojiva budete potřebovat několik běžných a základních ingrediencí. Připravte si nádobu o objemu 3 litry, kam nalijete zhruba 2,7 litrů vody. Nejlepší je odstátá či dešťová voda. K tomu přidejte 100 gramů droždí a polovinu hrnku cukru. Následně nádobu zakryjte a nechte fermentovat několik dní. takto připravený roztok vždy aplikujte v množství jedné sklenice, kterou zředíte v 10 litrech vody.

iZdroj fotografie: Canva

Pro urychlení klíčení

Pokud nechcete dlouho čekat na klíčení malých sazeniček zeleniny, bude se vám hodit následující recept pro urychlení. Potřebovat k tomu budete obyčejný peroxid vodíku, který se běžně prodává v lékárně. Semena v něm nechte namočená 12 hodin v případě zelí či 24 hodin u rajčat a řepy. Následně semena promyjte a můžete se pustit do výsevu. Kromě rychlejšího klíčení snížíte také riziko výskytu plísní.

Banánové hnojivo

Pro další recept bude potřebovat obyčejné banánové slupky. Jednoduše je dejte do nádoby s vodou a mírně povařte, než se začnou tvořit bublinky. Následně takto připravený roztok slijte a míchejte s vodou podle potřeby. Takto připravené hnojivo dodá rostlinám hořčík, mangan a další mikroprvky, které jsou důležité pro správný růst a vývoj plodů.

iZdroj fotografie: Canva

Preventivní ošetření s pomocí česneku

Pro vytvoření univerzálního ochranného prostředku pro všechny rostliny budete potřebovat obyčejný česnek. Připravte si 4 až 5 stroužků česneku, zalijte je 1 litrem vroucí vody a luhujte alespoň 20 minut. Pro zalévání vždy využijte zhruba 1 polévkovou lžíci výluhu z česneku, kterou promícháte v 1 litru vody. Použití je vhodné v zásadě pro všechny rostliny a tento přípravek odradí škůdce a pomůže i proti nejrůznějším chorobám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články