Tajemství pěstování velkých malin není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí dodržet některá pravidla.
Jen stěží bychom na zahradách hledali oblíbenější drobné ovoce, než je právě ostružiník maliník (Rubus idaeus), někdy nazývaný též maliník obecný, z čeledi růžovité (Rosaceae). Tomu pocitu, kdy je možné dopřát si voňavé a sladké plody vyhřáté od letního sluníčka, se zkrátka a dobře nic nevyrovná. Navíc jsou tyto plody plné zdraví prospěšných látek, především provitamínu A, vitamínů B, C, zinku a hořčíku. Díky tomu výborně detoxikují a pomáhají odbourávat cholesterol.
Péče o maliny na podzim
Jakmile přijde konec období plodnosti, je třeba se o maliník řádně starat. V první řadě je potřeba odříznout staré a nemocné větve, což přispěje ke zvýšení sklizně v příští sezóně. Po správném seříznutí poté na keři zůstanou jen silné výhonky, takže se budete moci těšit jen na velké a dobře vyvinuté maliny. Důvod je jednoduchý: rostlina nebude plýtvat energií na slabé výhonky, takže se může více postarat o ty zbývající.
Nezapomeňte také na to, že prořezávání malin je důležitým bodem péče o tyto rostliny. Proto je důležité neprovést jeho realizaci pozdě. Podle počasí se proto obvykle provádí na konci září. Kromě lepší kondice malin tak pomůžete i s eliminací obávaných škůdců, jako je například malinovník šedý (Byturus ochraceus) nebo malinovník plstnatý (Byturus tomentosus).
Jak na podzimní řez malin
Nejprve je nutné zbavit se starých výhonků. Ty je třeba uřezat přímo u kořenů, protože i z malých pahýlů mohou vyrůst nové výhonky. Poté zkraťte vrcholy větví o 10 až 20 centimetrů. Protrhejte také nové výhonky, mezi sousedními keři by mělo být místo alespoň 60 centimetrů. Shrabte také všechen rostlinný opad. Všechno spadané listí je třeba shrabat na jednu hromadu a spálit. Jinak v něm mohou přezimovat choroby a škůdci.
Během fáze řezu také odstraňte z větví všechny zbývající listy – ze stejného důvodu. Počínejte si opatrně, protože při neopatrné manipulaci můžete poškodit pupeny malin. V chladných oblastech je také vhodné malinové keře svázat a ohnout. Pokud to neuděláte, pak budou výhonky pravděpodobně poškozeny napadaným sněhem nebo jednoduše zmrznou.
Postupy mulčování malin
Existují však i další způsoby, jak ochránit maliny před chladným počasím a zároveň je vyživit. Doporučuje se například pokrýt povrch záhonu s maliníkem vrstvou hnoje. Optimální tloušťka této vrstvy by měla být alespoň 10 centimetrů. To bohatě stačí na to, aby kořeny nezmrzly. Do jara se zároveň z hnoje uvolní velké množství živin.
Zvláštnosti péče o remontantní odrůdy
Charakteristickým znakem těchto odrůd malin je to, že je lze sklízet ještě poměrně dlouho během podzimu. Úroda tak leckdy končí až těsně před příchodem chladného počasí, takže s řezem není třeba spěchat. Obvykle se proto provádí až v listopadu. Pokud se prořezávání malin provádí velmi brzy, výhonky začnou růst a obvykle po nástupu chladného počasí rychle zmrznou. To pak maliník oslabí.
Nový záhon po 5 letech
Pokud i přes veškerou péči vaše maliny už neplodí, měli byste přemýšlet i založení nového místa. Pozor však na to, kde je budete chtít pěstovat. Vhodnými předplodinami pro maliník jsou například obiloviny cibule, mrkev, pohanka, řepka a luštěniny. Naopak tam, kde rostl jetel nebo vojtěška může být půda promořena půdními škůdci (zejména drátovci). A určitě maliny nesázejte ani po bramborách, rajčatech, okurkách a jahodách.