Pokud jste se letos potýkali s malou úrodou brambor, zkuste je příští rok pěstovat jinak. Budete příjemně překvapeni.
Také nejste letos spokojení se svou úrodou brambor? K tomu, aby se lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), vyvíjel opravdu maximálně, potřebuje ty správné podmínky, zapomeňte na klasické pěstování na poli – existuje mnohem účinnější metoda.
10 kg brambor z jednoho metru čtverečního
Výnos brambor může být mnohem větší, než na jaký jste zvyklí. Nesmíte je však pěstovat na klasickém záhonu, ale v takovém prostoru, který jim bude maximálně vyhovovat. Přesněji řečeno ve vyvýšeném záhoně, který si snadno vyrobíte sami. A jak na to? Potřebovat budete:
- 24 dřevěných prken – každé by mělo být 1 metr dlouhé a 20 cm široké,
- 4 tenčí dřevěné sloupy – výška 1,2 metru
- a pomůcky pro sbití nebo sešroubování dřeva.
Jak vyrobit vyvýšený záhon
Nyní už je stačí zatlouct sloupky do země ve vhodné vzdálenosti a připevnit k nim prkna. Do takto připraveného záhonu nasypte vhodnou zeminu. Pamatujte si, že brambory je možné pěstovat jako rostlinu 3. trati, tedy jen s minimální výživou (jen je nesmíte na tom samém poli pěstovat během více let za sebou). Čerstvý hnůj jim naopak rozhodně nesvědčí.
Kdy sázet brambory
Na jaře pak do takto připraveného záhonku ve vhodný čas vysaďte brambory. Jde o zvýšenou plochu, takže pozdní jarní mrazíky by je neměly ohrozit. A jaká je vhodná vzdálenost? Asi 10 centimetrů mezi jednotlivými bramborami. V dobře prohřáté půdě vyvýšeného záhonku budou brambory růst rychleji a budou větší.
Bude také moci těšit na jejich skvělou chuť a vysoký obsah cenných látek. V jejich čele stojí hlavně minerály (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K aj.), ale zapomenout nelze ani na množství vitamínů, jako například C, B1, B2 a PP.