Pokud si chcete příští rok úrodu angreštu pojistit, nemusíte ho právě teď začít zanedbávat – místo tohoto vsaďte na správný řez.
Vyhlídka na bohatou úrodu angreštu láká mnoho zahrádkářů a zemědělských nadšenců. Klíčovým faktorem k dosažení tohoto cíle je podle webu JakPěstovat ta správná péče o angreštové keře a jejich včasné prořezávání. Tyto keře mají pozoruhodnou schopnost rychle regenerovat a každoročně vytvářet mnoho nových výhonů. Bez správného prořezávání a údržby však může nadměrný růst trnitých větví bránit procesu tvorby plodů, což ztěžuje sklizeň, jak informuje web iReceptář. Správné prořezávání je proto naprosto nezbytné.
Prořezávání keřového angreštu
U keřového angreštu se v prvním roce zakracují výhony na dva až tři pupeny, a to nejlépe během časného jara. Slabé a krátké výhony se zastřihují těsně u země. V následujícím roce se ponechá čtyři až šest nejsilnějších a dobře rozložených výhonů a jejich délka se zkrátí o třetinu. Časně rostoucí výhony by měly být seříznuty na dva pupeny.
Nepotřebné nebo slabé výhony je třeba zcela odstranit. Třetím rokem se prodloužené větve zkrátí na deset až dvanáct pupenů a boční výhony na tři až pět pupenů. Pro optimální růst se snažte udržet osm až dvanáct primárních větví, jedině tak se dočkáte velké úrody.
Řez stromkového angreštu
U stromkové formy se při první výsadbě na podzim seříznou výhony na tři až čtyři pupeny, slabší výhony se seříznou na jeden až dva pupeny. Ve druhém roce vyberte a udržujte pět až sedm silných výhonů jako základní větve a zkraťte je přibližně o třetinu.
V následujících letech proveďte předjarní řez odstraněním centrálně rostoucích výhonů a prořezáním přebytečného porostu. „Zajistěte přitom rovnoměrné rozmístění výhonů kolem kmene a zkraťte hlavní větve na osm až deset pupenů a boční přírůstky na dva až čtyři pupeny,“ radí čtenář Jaroslav P. Z Náměšti nad Oslavou.
Význam podzimního řezu
Podzimní řez hraje zásadní roli při zajišťování růstu a produktivity angreštu. Je-li správně provedený, pak usnadňuje vývoj větších a kvalitnějších plodů a zároveň minimalizuje riziko vzniku chorob, jako je například padlí. Zajišťuje také vyváženou korunu, která zajišťuje rostlině dostatek světla a cirkulaci vzduchu, což je pro optimální produkci ovoce naprosto zásadní. podrobný návod jsme u na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde. A po řezu angrešt dobře pohnojte, Chalupáři-Zahrádkáři doporučují dřevěný popel.