Úroda brambor bude enormní, stačí při výsadbě do půdy přimíchat křemelinu

Brambory jsou nesmírně oblíbenou plodinou. A není se čemu divit, jejich pěstování hravě zvládne i začátečník. Trocha křemeliny zajistí skvělou úrodu.

Pokud si chcete pravidelně dopřávat dokonale čerstvé brambory, nemusíte mít zahradu. Díky šikovným trikům se jim bude dařit i na balkoně. i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování brambor má v českých zemích mnohaletou tradici. Aby ne, kdysi lidé přežívali právě na nich a společně s kysaným zelím se jednalo o základ jejich jídelníčku, který sice nebyl nikterak bohatý, ale obsahoval veškeré živiny, vitamíny a minerální látky, které tělo potřebuje. Dnešní doba je sice na výběr surovin a plodin rozmanitější, i tak si ale brambory zachovaly čestné prvenství jako příloha, což potvrzuje také web aSenior. Vypěstovat si je můžete poměrně snadno i sami na zahrádce a díky troše křemeliny bude úroda nad očekávání.

Výsadba ve správný čas

Brambory nejsou náročnou plodinou a jejich zasazení zvládne levou zadní i naprostý amatér. V prvé řadě je nutné se rozmyslet, jaký druh chcete pěstovat. Ty rané vyrostou nejrychleji, jejich vegetační doba je přibližně 110 dní, uvádí web AgroBiologie„Já mám raději pozdní brambory, které jsou výtečné i na skladování. Vlastní zásoba nám pak vystačí téměř celou zimu,“ napsal nám pan Vladislav M. z Luhačovic.

Zcela stěžejní je ovšem doba výsadby. Sadbové brambory by měly přijít do řádků ve chvíli, kdy má zemina stálou teplotu alespoň 6 °C. Jednotlivé řádky by měly být vzdálené asi 45 cm a brambory klíčkem nahoru zasaďte každých asi 30 cm. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že i 25 cm je dostačujících, blíž k sobě už je ale nedávejte, aby měly dostatek prostoru.

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene správně použitá káva

Už žádní slimáci na zahradě: Pomůže měď, křemelina i vaječné skořápky

Sláma jako izolant

Chcete-li si zajistit opravdu krásnou úrodu, použijte slámu. Ta funguje jako izolant a pomáhá udržovat půdu teplou. I proto je vhodná i pod jahody, jak Chalupáři-Zahrádkáři dříve radili. Jak na to? Do důlku, který pro bramboru vyryjete, dejte slámu a trochu kompostu, aby měly dostatek živin. Naklíčený brambor umístěte klíčkem nahoru a zasypte zeminou.

brambory v bedně iZdroj fotografie: Depositphotos
Jednou z nejhojněji pěstovaných plodin jsou brambory. O pohádkovou úrodu velkých kusů se postará opomíjená křemelina

S úrodou pomůže křemelina

I po zasazení je potřeba se o brambory starat, a to obnáší i hnojení. Nejste-li zastánci chemických přípravků, pořiďte si křemelinu, která tuto úlohu velmi dobře zastoupí. Stačí s ní jen jemně poprášit záhon, trochu ji zapracovat do půdy, a nakonec zalít. Živiny uvolňuje postupně, takže vaše zelenina nikdy nebude strádat. A skvěle se hodí i dřevěný popel. Více o něm Chalupáři-Zahrádkáři psali v jiném příspěvku. Pravidelně rostliny také kontrolujte, zda nechytily plíseň, či zda se na nich nevyskytují škůdci.

Jak pěstujete brambory vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články