Desítky kilogramů brambor: Úroda bude boží, stačí hnojit popelem

Popel vzniklý ze spalování dřeva rozhodně nepatří do popelnice. Naopak – může vám pomoci skvěle vyživit vaši zahradu.

Desítky kilogramů brambor: Úroda bude boží, stačí je hnojit popelem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Dřevěný popel získaný spalováním dřeva nebo zemědělských zbytků nebo získaný od důvěryhodných výrobců slouží jako neocenitelný zdroj draslíku, vápníku, hořčíku a stopových prvků důležitých pro zdravý vývoj rostlin. Hodí se pro celo řadu druhů – podle webu iReceptář jím vezmou zavděk i brambory.

Provádění techniky hnojení popelem

Vše je vlastně velmi jednoduché. Před výsadbou se každá jamka pro brambory vysype jednou polévkovou lžící směsi popela, což jednoduše zajistí se růst velkých a zdravých brambor. Tato jednoduchá, ale strategická aplikace podle webu TakToJeNášSvět velmi účinně řeší problémy s drátovci a zajišťuje bohatou a silnou úrodu.

hnojení popelem

Dřevěný popel jako zachránce zahrad: Funguje jako hnojivo, ochrání i před škůdci

Proč je popel zahradnickým zázrakem

Důvodem pro použití dřevěného popela jako hnojiva je jeho komplexní minerální profil, zahrnující mimo jiné vápník, hořčík, draslík a fosfor. Tyto minerály hrají klíčovou roli ve zdraví rostlin: vápník zajišťuje silný růst kořenů, draslík posiluje rostliny proti chorobám a suchu a fosfor podporuje vývoj kořenů, kvetení a tvorbu plodů.

Nelze opomenout ani to, že popel do výživy všech rostlin přispívá také sodíkem, který napomáhá hospodaření s vodou, a hořčíkem, který je nezbytný pro účinné vstřebávání živin a fotosyntézu. Kromě těchto obsahuje popel přibližně třicet dalších stopových prvků, jako je křemík, mangan, bór, síra a železo, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Pokud chcete, aby byla letos úroda brambor opravdu královská, musíte je vyživit tím správným způsobem. Pomůže vám popel. iZdroj fotografie: Piqsels
Pokud chcete, aby byla letos úroda brambor opravdu královská, musíte je vyživit tím správným způsobem. Pomůže vám popel

Popel proti slimákům

Tím však jeho role stále ještě nekončí. Jak už Chalupáři-Zahrádkáři prověřovali dříve, skvěle se například hodí i proti slimákům. Jeho ostré částice podle mých zkušenostní nesnáší, takže ho stačí rozsypat okolo všech záhonů a máte vystaráno. Nezapomeňte však na to, že je nutné jej po dešti znovu aplikovat, protože voda ho smyje. A ve vyšších koncentracích může být popel také účinným prostředkem proti drátovcům, do záhonu ho však musíte zapracovat už na podzim.

Jednoduchá aplikace popela na záhon

Jak se o své brambory staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články