Jahodníky patří mezi oblíbené ovocné keříky. Abyste je ochránili před škůdci, požijte obyčejnou ingredienci z kuchyně.
Na českých zahradách se v zásadě pěstují dva druhy jahod: pěstovaná kulturní forma, známá také jako jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa), a jahodník obecný (Fragaria vesca) – obecně titulovaný též jako lesní jahoda. Na druhu však nakonec nezáleží – všechny je třeba chránit před útoky škůdců, a to pokud možno přírodními prostředky. Pomoci vám s tím může docela obyčejná hořčice.
Jaké druhy jahod se pěstují
Nejčastěji se na zahradách vyskytuje vyšlechtěný jahodník velkoplodý (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora). Snáší totiž opravdu různorodé podmínky – a není divu, jde totiž o druh vzniklý křížením. Jinými slovy – na záhonku vám roste kulturní kříženec dvou jiných druhů jahodníku. Tím prvním je jahodník virginský (Fragaria virginiana) a tím druhým jahodník čilský (Fragaria chiloensis). Oproti tomu lesní jahoda je druhem původním, a to se všemi „mouchami.“
Jahody jsou oblíbené nejenom pro svou skvělou chuť, ale i kvůli obsahu mnoha užitečných látek. Jde například o vitamín C, vitaminy skupiny B (např. kyselinu listovou nebo také riboflavin a pyridoxin), vitamin E a dále mangan, měď, draslík, vitamín K, betakaroten (provitamín A) apod. Aby vám však poskytly maximum těchto užitečných látek, je třeba se postarat o to, aby maximálně zaplodily. A právě s tím vám může pomoci hořčičný prášek.
Jak používat hořčici na jahodové záhony
Jahody bohužel nechutnají jen lidem – stávají se oblíbenou potravou i pro mnoho škůdců, jako jsou slimáci, housenky, mšice a další. Tito škůdci mohou na jahodových porostech způsobit opravdu velké škody Proto je důležité najít účinný způsob, jak je odehnat. Jednou z možností je použití hořčičného prášku (nejde o nic jiného, než o jemně pomletá semena, která lze levně sehnat v obchodech). Hořčičný prášek má ostrou chuť a poměrně nepříjemný a silný zápach, což dokáže mnoho druhů škůdců z jahodových záhonů vypudit. A jak ho používat?
Pro začátek jemně posypte navlhčené listy jahodníků. Je důležité, aby na nich hořčičný prášek neležel v silné vrstvě, ale aby je pouze lehce zakryl. Při aplikaci je třeba věnovat pozornost i spodní části listů, kde se mohou škůdci skrývat. Ošetření by mělo být provedeno během období kvetení a tvorby plodů, což obvykle trvá od května do června. V případě silného napadení může být nutné aplikaci opakovat.
Opakujte ošetření po dešti
Část hořčičného prášku může být smyta vodou (a to buď při neopatrné zálivce nebo při dešti), takže je nutné v takovém případě ošetření opakovat. Naštěstí jde o poměrně rychlý proces – hořčičný prášek totiž můžete aplikovat přímo na záhon bez jakéhokoliv speciální přípravy. Při jeho aplikaci však dbejte na to, aby byl použit pouze na jahody a ne na jiné plodiny. Pro mnoho z nich totiž může být nepříjemně toxický.