Velká a chutná rajčata může mít každý, stačí použít obyčejnou sůl

Abyste si letos mohli užívat úrodu velkých a opravdu chutných rajčat, zkuste je trochu posolit. Na jejich kondici to má skvělý vliv.

Velká a chutná rajčata může mít každý, stačí použít docela obyčejnou sůl i Zdroj fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Sůl (chlorid sodný) může ovlivnit růst rostlin několika způsoby. V mírném množství může například pomoci zlepšit chuť a urychlit dozrávání rajčat. Je to proto, že sodík je pro rostliny nezbytnou mikroživinou, která hraje velmi důležitou roli v osmotické rovnováze a transportu iontů, jak píše web NašeZahrada. Vždy je však třeba plodiny „solit“ střídmě.

Solný roztok pro zalévání rajčat

Chcete-li využít výhod soli bez negativních účinků, je nezbytné ji správně naředit. Doporučená směs zahrnuje rozpuštění jedné polévkové lžíce kuchyňské soli v deseti litrech vody. Tímto roztokem by se měla rajčata zalévat přibližně každých deset až čtrnáct dní, počínaje počátkem tvorby plodů až do fáze dozrávání, které je pro rostliny za jakýchkoliv okolností velmi náročné, jak píše web ZOOVega.

Jak letos na obří rajčata: Velké plody vám zařídí hořčičné semínko

Červencový booster pro rajčata: Snovou úrodu zařídí granulovaný hnůj

Solný postřik proti škůdcům

Sůl lze použít také jako prostředek proti škůdcům. Silnější roztok lze připravit rozpuštěním jednoho šálku soli v deseti litrech vody. Touto směsí lze rajčata postřikovat jednou měsíčně, počínaje fází kvetení až do konce sklizně. Postřik pomáhá odradit škůdce a chrání před houbovými chorobami. „Tuto ochranu je nutné aplikovat večer nebo za zamračených dnů, aby se zabránilo spálení listů sluncem, ke kterému může dojít, pokud kapky slané vody působí na slunci jako lupa,“ varuje čtenářka Romana T. z Chlumce nad Cidlinou.

Solný roztok rajčata pohnojí i ochrání. Pokud ho aplikujete správně, můžete se těšit z opravdu obří úrody. Zaručeně. iZdroj fotografie: Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0 / Kolforn
Solný roztok rajčata pohnojí i ochrání. Pokud ho aplikujete správně, můžete se těšit z opravdu obří úrody. Zaručeně.

Rajčata můžete i jednoduše posolit

Pro ty, kteří dávají přednost jednoduššímu přístupu, bude ideální spíše nasypání malého množství soli kolem základny každé rostliny – stačí vám přibližně jedna čajová lžička na rostlinu. V ideálním případě to udělejte před očekávaným deštěm nebo po důkladném zalití, aby se sůl rozpustila a rozprostřela do půdy, aniž by poškodila kořeny.

Tato metoda pomáhá dezinfikovat půdu a může zlepšit chuť rajčat – a stačí ji použít jen jednou za sezónu. S posílením rostlin vám také skvěle pomůže měděný drát nebo třeba jedlá soda, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. 

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články