Velkou a křupavou úrodu mrkve zařídí síran draselný

Jestliže si chcete letos dopřát opravdu chutné a křupavé mrkve, podpořte je včas tím správným hnojivem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když na první pohled vypadá mrkev obecná (Daucus carota) z čeledi miříkovitých (Apiaceae) jako nenáročná rostlina, ve skutečnosti potřebuje živin opravdu hodně, jedině tak narostou její podzemní části do žádoucí velikosti a budou plné chuti i potřebných živin. V mrkvi najdete například beta-karoten (vitamín A), vitamín E, vitamín K, vápník, hořčík, zinek, vitamín C, riboflavin, niacin, vitamín B6, kyselinu listovou a fosfor. V praxi osvědčeným hnojení je docela obyčejný síran draselný.

Jak hnojit mrkev síranem draselným

Síran draselný je hnojivo, které dodává rostlinám draslík, důležitý prvek pro správnou funkci rostlinných buněk a metabolismu. Pokud ho tedy chcete kombinovat s jinými druhy výživy pro rostliny, měli byste na to pamatovat. Obvykle však mrkvi postač jen síran. A jak ho použít? První pohnojení by mělo přijít ve chvíli, kdy mrkev prochází opravdu aktivním obdobím růstu. Obvykle se proto doporučuje ji začít hnojit asi 4 až 6 týdnů po setí nebo výsadbě.

Doporučené dávkování síranu draselného se může lišit v závislosti na typu půdy, druhu mrkve a místních podmínkách. Obecně se doporučuje aplikovat kolem 10 až 20 gramů síranu draselného na metr čtvereční plochy. Přesné dávkování byste však měli získat z návodu od výrobce nebo se poradit s odborníkem. A zapomínat nesmíte na ani správné schéma výsadby, i to totiž může skvěle podpořit velikost a kvalitu úrody.

Správná aplikace síranu je základ

Rozptylte síran draselný rovnoměrně kolem rostlin – a to buď ručně, nebo třeba za pomoci hrabiček. Můžete jej jemně zarýt do půdy nebo rozptýlit na povrchu a lehce zapracovat. Dbejte na to, aby hnojivo nikdy nezůstalo na žádném místě příliš koncentrované. V takovém případě by totiž mohlo dojít ke spálení kořenů. Po aplikaci síranu draselného je důležité rostliny rovněž důkladně zalít vodou.

pěstování mrkvové natě iZdroj fotografie: Pixabay

To pomůže síranu lépe se rozpustit a umožní vám rostlinám přijímat draslík z půdy maximálně efektivně. A jak často tento postup opakovat? Hnojení síranem draselným se v případě mrkve rostoucí na chudých půdách obvykle provádí v pravidelných intervalech, například jednou za 4 až 6 týdnů. Sledujte stav rostlin a přizpůsobte frekvenci hnojení podle jejich potřeb (na výživných záhonech obvykle postačí dvě dávky).

Na co si dát pozor

Pokuste se vyhnout přímému kontaktu hnojiva se stonky nebo listy rostlin, abyste minimalizovali možnost jejich poškození. Po aplikaci hnojiva můžete povrch půdy lehce zapracovat nebo zalít vodou, aby se síran draselný dostal blíže ke kořenům rostlin. Sledujte stav rostlin a pozorujte jejich reakci na hnojení.

O velkou a křupavou úrodu mrkve se postará síran draselný iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky nedostatku nebo nadbytku draslíku mohou zahrnovat žloutnutí listů, deformace nebo slabý růst. Pokud si všimnete nějakých problémů, můžete přizpůsobit dávkování hnojiva. Je také důležité si uvědomit, že každá zemědělská půda a odrůda mrkve může vyžadovat specifické postupy hnojení. Nelze tedy aplikovat jeden univerzální návod – budete muset jednoduše sledovat, co svědčí právě vaší mrkvi, a podle toho se zařídit.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při hnojení mrkve?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články