Velkou úrodu cibule sazečky zajistí voda se sodou

Někdy postačí k lepší úrodě vaší zahrady zdánlivé maličkosti. Dobrým tipem je například použití sody na cibuli sazečku.

Cibuli před výsadbou namočte do manganistanu, poroste skvěle i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato metoda vytváří prostředí, které brání vývoji houbových chorob a zároveň podporuje silný vývoj kořenů, což v konečném důsledku vede k větší úrodě. A sody přitom budete potřebovat opravdu jen trochu – je totiž velmi účinná, jak informuje web iBuilder.

Úloha sody v péči o cibuli

Rozpusťte jednu polévkovou lžíci jedlé sody v jednom litru vody a zahřejte roztok na teplotu přibližně 60 stupňů Celsia. Tato teplota je optimální pro zajištění plného rozpuštění a plné aktivity vašeho nového pomocníka. Poté do vychladlé tekutiny namočte cibuli sazečku asi na 20 minut.

Sazečka ošetřená roztokem sody má tendenci klíčit rychleji, což vede k prodloužení vegetačního období, takže rostliny mají více času na vývoj před sklizní,“ zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který na e-mail redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslal třeba i šikovné tipy pro nezbytnou jarní péči o jahody.

hnojení cibule

Když cibule v záhonu žloutne: Pomocnou ruku podá česnek nebo hořčice

Silnější kořenový systém

Lepší růst kořenů následně zajišťuje, že sazenice cibule mohou z půdy přijímat více živin a vody, což je zásadní pro jejich celkový zdravotní stav a robustnost. A nesmíme zapomenout na ani protiplísňové a antiseptické vlastnosti tohoto pomocníka, jak připomíná i web TomatHouse.

Jedlá soda totiž v tomto případě působí i jako mírný antimykotický a antiseptický prostředek. Může tak chránit sazenice před běžnými houbovými chorobami a některými škůdci, čímž snižuje potřebu použití chemických fungicidů.

Pokud si chcete letos svou úrodu cibule opravdu skvěle pojistit, pak si při práci se sazečkou pozvěte na pomoc obyčejnou sodu. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete letos svou úrodu cibule opravdu skvěle pojistit, pak si při práci se sazečkou pozvěte na pomoc obyčejnou sodu

Pozor dejte i na výsadbu

Jen soda však cibuli nestačí, ke své spokojenosti toho potřebuje více. „Na záhonu vytvořte mělké brázdy hluboké asi dvakrát tolik, než je výška cibule. Sazenice položte kořeny dolů a rozmístěte je asi 10 až 15 cm od sebe, přičemž vzdálenost upravte podle velikosti odrůdy cibule (více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři zde). Řady by měly být od sebe vzdáleny asi 20 cm,“ radí ještě pan Lubomír. Já zase doporučuji nákup bílé netkané textilie – pokud hrozí mrazy, jako tomu už letos několikrát bylo, pak záhon jednoduše večer rychle přikryji a o svou úrodu se nemusím bát.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při výsadbě cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články