Vitaminová bomba křen aneb jak na jeho pěstování, aby zaplavil zahradu

Začátek jara se nese ve znamení výsadby a přípravě na další sezonu. Abyste si vypěstovali vlastní křen, stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla. Odměnou vám bude velká úroda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakmile na dveře zaklepe jaro, nedočkaví zahradníci a pěstitelé míří do svých zahrad a pracují na budoucí úrodě. Aby vám rostliny dobře rostly, nestačí je jen zasadit a čekat na zázrak. Pravidelnou péčí můžete podpořit jejich vývoj a růst, a dokonce je ochránit před útoky škodlivého hmyzu. Takto si můžete snadno vypěstovat na zahradě křen.

Jak pěstovat křen na zahradě

Nadzemní část rostliny tvoří hrubé, podlouhlé listy smaragdově zelené barvy. Na první pohled připomínají listy šťovíku kadeřavého. Skutečný poklad je však ukrytý pod zemí. Kořen křenu může dorůstat i velikosti 20 cm, pokud k tomu má ideální podmínky. Často se po stranách kořenu objeví malé výhonky, které můžete od hlavní části opatrně oddělit a přesadit na jiné místo, ae obvykle ochotně zakoření o nasekané kousky kořene. Tímto způsobem si křen jednoduše rozmnožíte.

Jak na výsadbu křenu

Tato rostlina je poměrně nenáročná a přizpůsobivá. Pokud ji však vytvoříte ty nejlepší podmínky, odměnou vám bude velká a chutná úroda. Pro výsadbu křenu zvolte slunné místo. Půda by měla být hlinitá, úrodná s mírně kyselým až neutrálním pH. Před výsadbou ji vyčistěte od všech kořenů, plevelů a kamínků, které by mohly bránit růstu křenu.

Výsadbu si naplánujte na začátek jara, jakmile opadne sníh a půda se trochu prohřeje. Nejprve v záhonu připravte díry hluboké 7 – 8 cm. Mezi jednotlivými rostlinami dodržujte rozestupy alespoň 20 cm, aby měly kolem sebe dostatek místa. Kus kořene křenu vložte do díry a zakryjte zeminou. Zasazené části zalejte vodou a trpělivě čekejte na příští úrodu.

kořen křenu iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pečovat o křen

Abyste podpořili růst těchto rostlin, vhodnými hnojivy jim můžete dodat potřebné živiny. Záhony křenu pravidelně zalévejte a vytrhávejte rostoucí plevel. Nezapomeňte chránit mladé výhonky před škůdci. Často si na listech této rostliny pochutnávají hlavně různé dřepčíci křenoví nebo mandelinky řeřišnicové. Pravidelnou péčí předejdete vzniku a šíření chorob a na podzim bude vaše úroda opravdu bohatá.

Jak křen sklízet

I správně zasazený křen potřebuje ke svému růstu dostatek času. První úrody se tak dočkáte na podzim nebo na jaře příštího roku. Kořeny vykopané v létě jsou téměř bez chuti. Vhodná doba ke sklizni je zpravidla koncem října nebo začátkem listopadu. Křen byste měli stihnout sklidit dřív, než půda vlivem nízkých teplot zamrzne.

Jak si namnožit sazenice křenu

Jaké máte zkušenosti s pěstováním křenu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články