Žádné žluté listy, jen velká úroda: Za síran se česnek odvděčí velkými palicemi

Pokud chcete mít letos opravdu velkou úrodu česneku, pak ještě není nic ztraceno. Správné hnojení mu můžete dopřát i teď.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří i Zdroj fotografie: Linda N. / Creative Commons / CC BY-2.0
                   

Česnek vyžaduje při pěstování na zahradě tu správnou péči a pozornost. Jedním ze základních prvků, které potřebuje, zejména na počátku svého vývoje, je dusík. Dusík slouží jako stavební materiál pro nadzemní části rostliny a bez něj si nedokážou vytvořit silnou zelenou hmotu, což v konečném důsledku ovlivní kvalitu sklizně. Na mysli máme v této době samozřejmě jarní česnek – u toho ozimého už je na hnojení pozdě.

Čím hnojit česnek v červnu

Pro zajištění bohaté úrody česneku se doporučuje používat kombinaci hnojiv, která obsahuje dusičnan amonný a síran hořečnatý. Dusičnan amonný poskytuje rostlinám česneku snadno dostupný dusík, který usnadňuje jejich rychlý růst a zabraňuje žloutnutí a vadnutí listů.

Síran hořečnatý zase obsahuje hořčík a síru. Hořčík napomáhá lepšímu vstřebávání fosforu z půdy, který je nezbytný pro vývoj kořenů. Síra také napomáhá účinnému využití dusíku rostlinami. Aby však byl zaručen optimální přísun živin za všech okolností, musíte se držet receptů na prověřená a účinná hnojiva. I malé překročení dávkování totiž může vést ke katastrofě.

Recept na hnojení česneku

A jak si namíchat hnojivo, které vaší zeleninové zahradě prospěje? Recept vypadá takto:

  • Dusičnan amonný: 1 polévková lžíce
  • Síran hořečnatý: 1 polévková lžíce
  • Teplá voda: 10 litrů
pěstování česneku iZdroj fotografie: Depositphotos

Důkladně rozpusťte všechny složky ve vodě. Před aplikací hnojiva je nezbytné záhon nebo plochu, kde je česnek vysazen, dobře zalít. Alternativně můžete jako zdroj dusíku pro rostliny česneku použít čpavek z domácnosti. Na kbelík vody přidejte 2 polévkové lžíce čpavku. Roztok aplikujte ihned po přípravě, protože čpavek má tendenci se rychle odpařovat.

Použití tohoto hnojiva nejenže dodá vašemu česneku potřebné živiny, ale působí také jako preventivní opatření proti škůdcům. Pro ty, kteří se raději vyhýbají minerálním hnojivům, je čpavkové hnojení vynikající organickou alternativou. A navíc vás nebude stát skoro nic, takže při pěstovávání česneku i značně ušetříte

Sklizený česnek na hromadě iZdroj fotografie: Piqsels

Jen jedno hnojení nestačí

Druhé kolo hnojení česneku by mělo proběhnout v červenci za použití roztoku bohatého na draslík a fosfor. Draslík podporuje tvorbu a růst cibulí, zatímco fosfor posiluje vývoj zdravého kořenového systému. Roztok bohatý na draslík a fosfor lze vytvořit smícháním dřevěného popela s vodou (a pomoci může i dolomitová moučka).

Na každých 10 litrů vody přidejte šálek dřevěného popela. Roztok dobře promíchejte a nalijte na česnekový záhon. Přibližná spotřeba je asi 5 litrů na metr čtvereční. Pro dosažení větších cibulí je také zásadní odstraňovat u některých druhů květní stonky. Pokud je necháte vyrůst a vykvést, rostliny budou svou energii směřovat spíše do produkce semen než do vývoje cibulí. A to byste zcela jistě nechtěli.

Jak se o svou zahradu staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články