S příchodem zimy je dobré začít více myslet na svou imunitu. Mezi oblíbené bylinky patří řebříček a hluchavka, které mají široké využití a dobře namíchané ulehčí od bolesti a usnadní stonání.
Patří k léčivkám, které lze označit přívlastkem ženské. I takto obyčejné bylinky mají velkou sílu a od pradávna jsou využívány v přírodním léčitelství. Například v dávných dobách považovali Keltové lodyhy řebříčku za posvátné a druidové z nich věštili počasí.
Řebříček pro zdraví
Při nachlazení je nejlepší připravit si řebříčkový výluh v kombinaci s květem černého bezu. Jednu polévkovou lžíci zalijeme 300 ml vroucí vody a výluh pijeme třikrát denně. Podporuje pocení, čistí organismus a snižuje horečku. Jste-li tedy nachlazení, nebo na vás „něco leze“, je to ideální řešení, jak se zase dostat do formy.
Řebříček se dá využít i na úpravu krevního tlaku a menstruačního cyklus, a to především prostřednictví řebříčkové koupele. Smícháme 2 díly řebíčku, 1 díl měsíčku, 1 díl kontryhele a zalejeme je vroucí vodou. Louhujeme 15 minut. Slijeme a přidáme do koupele. Je to příjemná prevence při prochladnutí a bolestech vaječníků, ledvin a močového měchýře. Zejména pro ženy je to nenahraditelný pomocník.
Hluchavka pro lepší imunitu
Hluchavka bílá je podobná kopřivě, roste i na podobných stanovištích a stejně dobře se v zahradě rozrůstá. Má skvělý vliv na pleť a chrání a posiluje imunitní systém. Připravit si můžete například hluchavkovou tinkturu. Hrst hluchavkových květů nasypeme do lahve a zalijeme 1/2 litrem 40% alkoholu. Necháme 14 dnů stát v uzavřené lahvi. Jednou denně lahví zatřepeme. Přecedíme a hotovou tinkturu užíváme – 15 až 20 kapek na dobré spaní a pohodový den. K celkovému posílení organismu pomůže i pravidelné pití hluchavkového čaje. Na jeho chuť si sice musíte chvíli zvykat, ale za ty zdravotní benefity to stojí.