Způsob pěstování brambor podle zkušené zahradnice

I nezkušený zahradník si může vypěstovat vlastní úrodu, pokud se bude držet osvědčených postupů a pravidel. Pusťte se do pěstování brambor a sklízejte na podzim ve velkém.

i Zdroj fotografie: Ermell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud jste se rozhodli pro pěstování vlastního zdroje ovoce a zeleniny, měli byste začít pěstováním brambor. Tyto rostliny jsou poměrně jednoduché na pěstování a zasadit je můžete téměř kdekoliv. Vytvořte pro ně ty nejlepší podmínky, ochraňte je před škůdci a na podzim budete sklízet plné kýble. Na tato pravidla byste však rozhodně neměli zapomínat.

Jak na vlastní úrodu brambor

Bramborám se v těchto podmínkách daří velmi dobře a pro zdravý růst a vývoj nepotřebují téměř nic. Přesto byste je měli vysadit na místo, kde budou mít zajištěn dostatek světla, tepla, vlhkosti, vody i živin. Půda v záhonu by měla být úrodná a dobře propustná, aby do ní snadno mohl pronikat vzduch a zároveň dobře odtékala přebytečná voda, která by jinak způsobila zahnívání kořenů.

Kdy brambory vysazovat

Před výsadbou můžete připravené brambory nechat mírně vyklíčit. Jednotlivé klíčky by však měly být krátké, silné a zdravé. Všechny poškozené, nemocné nebo shnilé kousky rovnou zlikvidujte, aby se nemoc nerozšířila i na další kousky. Pro vyklíčení umístěte brambory na slunné místo s teplotou mezi 10 – 18 °C. Pokud vám k tomuto kroku nezbývá čas, můžete jej přeskočit a hlízy i tak zasadit. Ideální dobou k výsadbě je duben nebo květen, když už venkovní teplota neklesá pod bod mrazu.

Jak ochránit brambory iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava záhonu

Než se do samotného procesu výsadby vrhnete, měli byste upravit půdní vlastnosti. Tyto rostliny potřebují pro správný vývoj opravdu velké množství živin. Před výsadbou půdu obohaťte vhodnými hnojícími směsi. Využít můžete koňský hnůj, vyzrálý kompost nebo další přírodní prostředky, jejichž použití je mnohem šetrnější a bezpečnější, než používání chemických hnojiv.

Záhon napřed zryjte, abyste půdu po zimě provzdušnili a zbavte se veškerého plevele, který by mohl ubírat živiny a místo rostoucím bramborám. Mezi jednotlivými hlízami dodržujte rozestupy okolo 30 cm a mezi jednotlivými řádky až 70 cm. Pokud máte brambory naklíčené, vždy je do připravené díry umístěte klíčkem nahoru a přikryjte vrstvou hlíny. Jako další vrstvu můžete přidat trochu mulčovací směsi nebo slámy.

Jak na pěstování brambor

Jak vysazujete brambory vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články