Pěstování brambor na terase či balkóně: Dobrou úrodu zařídí banánové hnojivo

Vypěstujte si vlastní brambory. Nepotřebujete k tomu pole ani zahradu. Vystačíte si s kyblíkem a hnojivem z banánu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování vlastních plodin je čím dál tím populárnější. Vlastní zeleninu nemusíte mít jen ze zahrádky, spousta se toho dá vypěstovat i na balkóně nebo na terase v truhlíku a květináči. Kromě rajčat, okurek, paprik či bylinek takto můžete dosáhnout i vlastních brambor. K jejich pěstování na balkoně a terase budete potřebovat dostatečně velkou nádobu nebo pytel. Jako hnojivo vám poslouží to, co najdete doma v kuchyni – třeba přezrálý banán.

V písku brambory rychleji vyklíčí

Před samotným sázením brambory trochu podpořte v klíčení. Připravte si mělkou nádobu a její dno zasypte pískem. Na něj poskládejte bramborové hlízy, tak aby se navzájem nedotýkaly. Zasypte je vrstvou písku a ten navlhčete vodou z rozprašovače. Nádobu umístěte na tmavé místo, například do sklepa. Po několika týdnech začnou brambory klíčit a na povrchu se objeví první lístky. Tehdy je pravý čas na jejich přesazení do půdy.

Jak na pěstování brambor na terase

Nejprve si obstarejte vhodnou nádobu, ve které budete brambory pěstovat. Může to být barel, kyblík, ale i jutový pytel nebo stará nákupní taška – jen nezapomeňte na dně udělat otvory pro odtok vody. Zakoupit se dají i speciální pěstební pytle. Na dno vsypte vrstvu keramzitu, která poslouží jako drenáž. Naplňte zeminou, zasaďte brambory a umístěte na slunné místo. Substrát v nádobě vysychá rychleji než na záhoně, pamatujte tedy na pravidelnou zálivku. Když sazenice povyrostou, nakypřete povrch zeminy, přidejte vermikompost a zasypte vrstvou nového substrátu.

Sklizené brambory iZdroj fotografie: Pexels

Hnojivo z banánu brambory nakopne

Během růstu se postarejte o to, aby měly brambory dostatek živin, na které jsou náročné. Nemusíte kupovat speciální hnojiva, potřebné látky jim dokáže zajistit banánová výživa. Vyhlubte na povrchu půdy díru a umístěte do ní banánovou slupku – nebo chcete-li – celý banán. Znovu zasypte substrátem a vydatně zalijte. Látky obsažené v tomto ovoci se budou postupně uvolňovat do zeminy. Druhou možností je zalévat nádobu tekutým hnojivem vyrobeným z banánových slupek.

Jak sázet a pěstovat brambory na záhonu

Co pěstujete na balkóně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články