Jak na obří úrodu brambor v roce 2023: Dřevěný popel poslouží jako skvělé hnojivo

Pokud se naučíte pěstovat brambory tímto populárním a maximálně efektivním způsobem, zásobíte celou rodinu jen z mála.

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem i Zdroj fotografie: Joe Lanman / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chcete sklízet dobrou úrodu brambor z pouhých 2 až 3 záhonů, musíte se řídit několika základními pravidly. Potřebných kroků je celá řada. Především musíte vybrat vhodnou odrůdu brambor, správně je připravit na výsadbu a samozřejmě o ně během růstu řádně pečovat.

Výběr vhodné odrůdy brambor

První krok k efektivnímu pěstování brambor je odhalení správných sousedských rostlin a volba správné odrůdy. Můžete se poradit s odborníky nebo využít informací na internetu, abyste našli tu, která je vhodná pro váš klimatický a půdní typ. Pokud nevíte, jakou odrůdu zvolit, zkuste se zaměřit na odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Důležité je také brambory dezinfikovat. A to před tím, než je vysadíte (bez ohledu na zvolenou odrůdu – opravdu se to vyplatí u všech). Můžete je namočit do fungicidního roztoku nebo do silného roztoku manganistanu draselného.

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava brambor na výsadbu

Měsíc před výsadbou nechte brambory na suchém a teplém místě, aby klíčily rychleji. Před samotnou výsadbou odstraňte pouze klíčky, které by se mohly hned při výsadbě poškodit. Pro zvýšení výnosu je dobré udělat nad malými klíčky malé půlkruhové zářezy, aby se brambory lépe rozvětvily a poskytly tak více úrody.

Výsadba brambor do záhonu

Před výsadbou do země zapracujte do záhonu organická hnojiva, jako je kávová sedlina, vaječné skořápky (rozdrcené vaječné skořápky jsou skvělým zdrojem – stačí je jednoduše rozdrtit a aplikovat na půdu kolem rostlin), humus nebo slupky z cibule. Velmi vhodný je také dřevěný popel, který obsahuje mnoho minerálů, včetně draslíku, který je pro brambory během růstu velmi důležitý. Pokud máte krb nebo ohniště, můžete použít popel ze dřeva jako velmi levné přírodní hnojivo. A jak na to?

Při efektivním způsobu pěstování brambor si vystačíte s málem iZdroj fotografie: Pixabay

Stačí ho jednoduše aplikovat na půdu kolem rostlin a trochu zalít. Poté můžete na takto připravený záhon sázet brambory, a to nejlépe do hloubky asi 10 až 15 cm. Pokud se rozhodnete pro mulčování, zapomeňte na nejrůznější fólie nebo dokonce kůru a místo nich rozhoďte na půdu kolem brambor jakýkoli nařezaný plevel nebo alespoň posečenou trávu, což jim poskytne žádoucí vlhkost a volnost. Je důležité pamatovat na to, že přírodní hnojiva se od sebe mohou lišit co do obsahu živin a jejich rychlosti uvolňování. Průběžně tedy brambory kontrolujte.

Péče o brambory během růstu

Během růstu mohou brambory potřebovat dodatečné ošetření pesticidy. Pokud používáte chemické pesticidy, postupujte v souladu s návodem výrobce a aplikujte je pouze v případě nejvyšší nouze. Jako první však doporučujeme proti škůdcům použít osvědčený mýdlový roztok nebo třeba odvar z přesličky. Ten zlikviduje většinu z nich. Proti mandelinkám se pak skvěle osvědčuje postřik z chilli papriček.

Jaké jsou vaše triky při pěstování brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články